Content marketing jako element strategii marki

O.

Content marketing jest bezwzględnie jednym z najważniejszych marketingowych „trendów” w 2014 roku. Coraz więcej firm i organizacji docenia jego wpływ na rozwój rozpoznawalności marki i zwiększenie zainteresowania samymi produktami. Czy warto rozpocząć takie działania?

Jeśli nie masz jeszcze opracowanej strategii content marketingowej, zdefiniuj ją. Od czego powinieneś zacząć?

Im częściej tworzysz treści, im większe zaangażowanie wokół nich budujesz, tym bardziej Twoja marka będzie widoczna w sieci. To z kolei może przełożyć się na zwiększenie liczby leadów czy nawet klientów. W jaki sposób możesz wykorzystać content marketing w swoich codziennych działaniach i które kanały sprawdzają się najlepiej?

  • Blog. Zdecydowanie największą korzyścią dla Ciebie i Twojej marki czy produktu będzie regularne publikowanie wartościowej treści na blogu firmowym. Jeśli jeszcze nie masz bloga, załóż go jak najszybciej. Regularne tworzenie treści nie tylko poprawi pozycję Twojej strony w wyszukiwarce, ale też zwiększy autorytet Twojej firmy (lub Twój, jako autora).
    Pamiętaj przede wszystkim, aby treści te były użyteczne, dostarczające niezbędną wiedzę i informujące o istotnych wydarzeniach, produktach, działaniach. Treści muszą być również podane w takiej formie, aby odbiorcy z chęcią dzielili się nimi ze swoimi znajomymi (np. za pomocą serwisów społecznościowych). Weź pod uwagę również współpracę z innymi blogerami.
  • Social media. Media społecznościowe bez przerwy cieszą się popularnością odbiorców. Plusem kanałów społecznościowych (bloga również) jest to, że możesz używać bardzo swobodnego języka, pokazać osobowość Twojej marki lub swoją. Pamiętaj jednak, aby dodawać różne treści, w zależności od kanału, w którym się komunikujesz. Nie popełniaj błędu wielu marketerów i nie publikuj identycznej treści we wszystkich kanałach, w których prowadzisz swoje działania.
    Nie zapominaj o komentarzach. Udzielanie się w dyskusjach skupionych wokół danej tematyki, szczególnie na Google + czy LinkedIn, pomoże Ci dotrzeć do odbiorców, na których najbardziej Ci zależy. Unikaj jednak spamowania i pisania nic nie wnoszących postów. Dyskutuj tylko wtedy, gdy faktycznie masz coś wartościowego do przekazania – udzielaj rad, zadawaj pytania i sam rozpoczynaj ciekawe tematy.
  • E-mail marketing. Jeśli dysponujesz sporą bazą mailingową, wykorzystaj ją do dystrybucji treści. Wysyłaj tylko przydatne informacje – postaw na jakość, nie na ilość, inaczej Twoje wiadomości trafią do spamu. Unikaj nachalnego promowania i sprzedaży Twoich produktów, dziel się poradami, zamieszczaj odnośniki do wpisów z bloga, wysyłaj informacje o zbliżających się eventach, czy specjalnych ofertach, rabatach itp. Umieść na swojej stronie widoczny button, zachęcający użytkowników do zapisania się do newslettera.
  • E-booki. Wiele osób ma opory przed wydaniem e-booka. Okazuje się jednak, że możesz stworzyć go w łatwy sposób – nie musi to być kilkunasto- czy nawet kilkudziesięciostronicowa publikacja. Wystarczy, że zbierzesz kilka najlepszych tekstów, np. ze swojego bloga, dodasz elementy graficzne, spójne z identyfikacją Twojej marki, przekonwertujesz wszystko do pdf-a i… to wszystko! Oczywiście, nie zapomnij o udostępnieniu go w sieci – nawet najlepsze treści bez odpowiedniej promocji czy dystrybucji mogą „zaginąć” w gąszczu internetowych treści. Trzymaj się prostej formy, używaj krótkich zdań, wypunktuj najważniejsze rzeczy, dodaj przejrzyste wykresy, cytaty – każda strona Twojego e-booka powinna być użyteczna dla odbiorców.
    Tego typu treści możesz też wykorzystać do gromadzenia leadów – np. zaproponuj bezpłatny e-book w zamian za założenie konta na Twojej stronie.
  • Infografiki. Jest to doskonała forma content marketingu, pod warunkiem, że zawiera wartościowe i kompletne informacje (zrób dokładny research), podane w przejrzystej i prostej formie. Nie nadużywaj tabel i wykresów – zestawienia liczbowe pokaż w ciekawej, graficznej postaci. Przykładowo, jeśli tworzysz infografikę o populacji żubrów w Puszczy Białowieskiej, zestaw liczby z ikonami, przedstawiającymi te zwierzęta – zabaw się konwencją. Pamiętaj, że wrogiem contentu jest nuda.

Fragment infografiki „Ile Polacy wydadzą na majówkę”, całość znajduje na stronie Kredyty Zaufania.

Podobnie, jak w przypadku innych treści – opowiedz historię. Dobra infografika jest nie tylko chętniej udostępniana w sieci, ale też wpłynie na znaczny wzrost odwiedzin Twojej strony. Opublikuj ją na swoim blogu, w kanałach społecznościowych, w serwisach gromadzących infografiki (jak np. Visual.ly) oraz na innych stronach z grafikami.

  • Video. Filmy są doskonałą formą dotarcia do użytkowników i stają się elementem content marketingu, który najbardziej angażuje odbiorców. Dobrze wykonane video zapada w pamięć znacznie bardziej niż tekst. Najważniejsze jednak, aby było spójne z prowadzonymi przez Ciebie działaniami, musi dokładnie trafiać w potrzeby odbiorców.
    Pokaż w krótkim filmie, jak rozwiązujesz dany problem lub po prostu stwórz klip promocyjny dla swojej firmy. Popularnym zastosowaniem tej formy contentu jest nagranie krótkiej animacji, w przejrzysty (czasem lekko zabawny) sposób opisujący najważniejsze funkcjonalności produktu. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od tego, jaki cel chcesz osiągnąć.
  • Webinary (wirtualne szkolenia). Wirtualne szkolenia czy videoczaty mogą przynieść wiele korzyści Twojej firmie. Możesz dzięki temu przekazać odbiorcom czy potencjalnym klientom sporo cennej wiedzy w krótkim czasie. Forma pozwala Ci również na przedstawienie Twoich produktów, rozwianie wątpliwości użytkowników czy nawet zadanie pytań Twoim klientom czy poproszenie ich o opinię na dany temat. Nawet jeśli nie będziesz miał zbyt wielkiej widowni w czasie szkolenia, nagraj go i podziel się nagraniem w swoich kanałach społecznościowych, na blogu, czy drogą mailową. Regularnie prowadzone szkolenia z danej tematyki mogą znacznie zwiększyć grono odbiorców Twoich treści.

Określ przede wszystkim do kogo chcesz skierować swój przekaz. Dowiedz się jak najwięcej o danej grupie docelowej – czym się interesują, czego pragną najbardziej, jakie mają problemy, jakim językiem się posługują i z jakich kanałów najczęściej korzystają.

Jakie możesz mieć obawy?

To oczywiste, że, mimo wielu potwierdzonych korzyści content marketingu, nadal możesz mieć wątpliwości, co do skuteczności takich działań. Jakie obawy pojawiają się najczęściej?

  • Długotrwały proces. Klienci często oczekują natychmiastowych efektów, a korzyści content marketingu widoczne są dopiero po kilku miesiącach. Dla wielu osób jest to jednoznaczne z „zamrożeniem” środków, co wiąże ze sporym ryzykiem. Nawet najlepsze treści, jeśli są słabo promowane, nie przyniosą pozytywnych rezultatów. Ważne jest więc nie tylko regularne tworzenie zawartości, ale też jej skuteczna dystrybucja, która wymaga sporo czasu i ciągłego mierzenia działań.
    Błędne jest przekonanie, że content marketing bezpośrednio przekłada się na wzrost liczby klientów. Proces ten wymaga czasu, a treści cały czas pracują. Celem jest wejście do świadomości odbiorców, którzy, raz „przyciągnięci” na stronę dzięki dobrej zawartości, przypomną sobie o niej lub o danym produkcie w późniejszym czasie i wrócą właśnie do Ciebie.
  • Nikt nie przeczyta opublikowanych treści. Jeśli nie podejmiesz żadnego wysiłku, prawdopodobnie tak to może się skończyć. Nawet najlepsze treści muszą być udostępniane, aby dotarły do odbiorców. Aktywna promocja w sieciach społecznościowych, czy nawet poprzez uruchomienie kampanii reklamowych jest niezbędna, aby content „rozszedł” się w sieci.
  • Szybko skończą się tematy, o których mogę pisać. Skuteczny content marketing wiąże się prowadzeniem regularnych działań. Myślisz, że w Twojej branży nie ma o czym pisać i szybko skończą się pomysły na nowe teksty? Zajrzyj chociażby do skrzynki mailowej, sprawdź najczęściej zadawane pytania przez Twoich klientów, zastanów się, jak można wykorzystać Twoje produkty (przedstaw nawet najbardziej nietypowe rozwiązania) – wszystkie te elementy to nic innego, jak właśnie kolejne pomysły na Twoje wpisy. Zabaw się konwencją – stwórz krótkie video, zbierz ciekawe dane i stwórz infografikę, nie ograniczaj się tylko do jednego formatu.
  • Nie zdobędę klientów. Content marketing to długotrwały proces i niemal pewne jest, że nie przybędzie Ci klientów po opublikowaniu jednego, czy dwóch wpisów na blogu. Proces ten służy przede wszystkim wpłynięciu do świadomości odbiorców, którzy, dzięki wartościowym treściom, wrócą do Ciebie za jakiś czas. Ponad 70 proc. konsumentów dowiaduje się o danej firmie z artykułów znalezionych w sieci. Jeśli więc dostarczasz wysokiej jakości treści, masz szansę na zyskanie grona obserwatorów, którzy mogą w przyszłości stać się Twoimi klientami. Cierpliwości.
  • Nie mam czasu na pisanie. Racja, na dobre treści trzeba przeznaczyć sporo czasu, tym bardziej, jeśli nie jesteś zawodowym copywriterem. Dobry content to nie „jakiś tam tekst”, napisany w kilka minut. Stworzenie naprawdę wartościowej (nawet krótkiej) treści wymaga często kilkugodzinnego researchu i dokładnej analizy odbiorców, do której dany przekaz jest kierowany. Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do osób, które na co dzień zajmują się tworzeniem contentu.

Odpowiednio prowadzone działania content marketingowe przynoszą doskonałe efekty i mogą znacznie zwiększyć ruch na stronie, co z kolei przyczynia się do pozyskania potencjalnych klientów. Wątpliwości możesz mieć wiele i nigdy nie zyskasz stuprocentowej pewności, że Twój projekt się powiedzie. Jeśli jednak nie spróbujesz, nigdy nie dowiesz się, czy warto było wdrożyć takie, a nie inne działania.

Photo by Brands&People on Unsplash

Twoja firma musi się komunikować,

ale słowa więzną Ci w gardle? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.