Jak tworzyć świetny content?

O.

Chyba każdy, kto kiedykolwiek opracowywał strategię content marketingową dla swojego biznesu, zadał sobie choć raz takie pytanie. Wielu polskich firm nie stać na to, aby zatrudnić specjalistę od CM, dlatego najczęściej szefostwo zleca swoim pracownikom np. napisanie kilku postów na bloga. Nie ma w tym nic złego, o ile wiedzą jak to robić.

Beata Twardowska

Lis 02, 2014

Content Mix

Przygotowując treści należy zachować proporcje pomiędzy elementami informacyjnymi a rozrywkowymi. Całość musi wpisywać się także w ogólną strategię firmy, dlatego warto zastanowić się nad tym:

 • Jaką wiedzą może podzielić się Twoja firma?
  Może się to wydawać oczywiste, lecz nadal bardzo często zdarza się, że marki publikują treści zupełnie nie związane z obszarem ich działalności. Bez względu na to czy sprzedają okna, kable hdmi czy pomidory, większość dzieli się swoimi ulubionymi przepisami i udanymi stylizacjami. Tymczasem content powinien dotyczyć tego, co dana firma robi najlepiej, na czym się zna. Ma dzielić się swoimi doświadczeniami, w ten sposób, by pomóc swoim odbiorcom w rozwiązaniu ich problemów.
 • Na czym chcesz się skupić?
  Chcesz budować wizerunek swojej firmy dostarczając cennych wskazówek, rozśmieszając, inspirując? Twoja firma jest tradycyjna, nowoczesna, zabawna czy poważna? Pamiętaj, że content, który tworzysz powinien wzmacniać Twoją pozycję. Powinien być także, a może przede wszystkim unikatowy. Nie naśladuj więc konkurencji, tylko nakreśl własny obszar tematyczny i zaplanuj konkretną strategię działania.
 • Jakie są cele Twoich odbiorców?
  Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego ktoś chciałby poświęcać swój czas na czytanie Twoich artykułów. Czy po to, żeby nauczyć się czegoś nowego, żeby oderwać się od codziennego życia, czy żeby znaleźć wartościową treść, którą mógłby się podzielić? Określenie celów odbiorców pomaga zdefiniować przeznaczenie opracowywanych treści.
 • Jakie są zainteresowania Twoich odbiorców?
  Jeżeli sprzedajesz ziemię do kwiatków, możesz założyć, że Twoich odbiorców będą interesowały tajniki hodowli kwiatów, porady ogrodnicze czy dane na temat środków ochrony roślin. Jeśli produkujesz buty do biegania, możesz przewidzieć, że Twoi klienci będą chcieli dowiedzieć się czegoś wartościowego na temat biegania czy fitnessu. Zainteresowania Twoich odbiorców pomogą Ci określić tematykę materiałów.

Jakie powinny być wspomniane na początku proporcje?

 • 10-15 % rozrywkowe, bądź osobiste treści, które budują relację z czytelnikiem
 • 50-60% wartościowe wskazówki, rady i informacje możliwe do natychmiastowego wykorzystania
 • 10-15% ważny materiał, do którego odbiorca będzie chciał wrócić
 • 5-15% content, który zbuduje relacje z innymi firmami (uwzględniając linki i cytaty)
 • 5% treść sprzedażowa

Każdy przygotowywany materiał powinien mieć jasno określony cel. Tak jak wspomniałam, może ich być wiele: informowanie, edukowanie, inspirowanie, dostarczanie rozrywki, zainicjowanie dyskusji, wzbudzenie kontrowersji, dzielenie się wiedzą i zasobami, itd. Oczywiście każdy chciałby „bawić i uczyć”, lecz konieczne jest określenie, który cel jest ważniejszy, ponieważ w przeciwnym razie polegnie się na obydwu polach.

Kolejnym krokiem w opracowywaniu strategii jest wyznaczenie metod prezentacji contentu. Do najpowszechniejszych należą: artykuły i posty na blogach, infografiki, video, rysunki, animacje, tutoriale, podcasty czy prezentacje. Sukces zależy od zachowania proporcji. Można dzielić się wiedzą publikując wartościowe artykuły oraz bawić przygotowując ciekawą infografikę, bądź video.

Nieodłącznym elementem wszelkich działań mających doprowadzić do sukcesu, jest krytyka. Należy być na nią przygotowanym. Wykorzystywać każdą sytuację, by usłyszeć głos odbiorców danego contentu. Dzięki temu można stale podnosić jego poziom.

Photo by Nick Morrison on Unsplash

Twoja firma musi się komunikować,

ale słowa więzną Ci w gardle? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.