Jak pisać dobre nagłówki?

O.

8/10 – tyle osób zazwyczaj czyta nagłówek
4/10 – a tyle decyduje się na przeczytanie całego tekstu

To pokazuje, że powodzenie misji zależy w dużej mierze od dobrego tytułu. O uwagę odbiorców trzeba solidnie zawalczyć. Jak to zrobić?

Beata Twardowska

Gru 09, 2013

Istnieje kilka strategii pisania tekstu. Jedna z nich mówi, że pracę należy zacząć od stworzenia nagłówka, ponieważ stanowi on swego rodzaju obietnicę. Te kilka słów ma jasno pokazać czytelnikowi co dostanie w zamian za poświęcony czas. Wymyśl świetny nagłówek, który będzie zapowiedzią dla jeszcze lepszego tekstu. Mając w głowie pomysł na tekst, spróbuj wyłowić jego główną myśl i ubierz ją w słowa.

Słowa kluczowe

Czy one mają naprawdę tak duże znaczenie? Obóz SEO odpowie od razu: „a jak inaczej sprawisz, by pojawiać się wysoko w wynikach wyszukiwania, jeżeli twojemu nagłówkowi będzie brakowało odpowiednich keywordsów?” Na co językowi puryści, słynący z szyderczego podejścia do samej koncepcji słów kluczowych, odpowiedzą „pisz dla ludzi”. I kto ma rację? Otóż, słowa kluczowe są istotne, lecz niekoniecznie ze względów wskazywanych przez obrońców SEO.

Dobry research to podstawa skutecznych działań, dlatego tworzenie nagłówka również należy rozpocząć od małego wglądu w umysły odbiorców. Co stanowi do nich furtkę? Nic innego jak wyszukiwarki słów kluczowych. To one pozwoliły sprawdzić jakich słów używają inni, kiedy myślą o określonych rzeczach. Język nagłówka musi być językiem ludzi, by skuteczniej przyciągał ich uwagę.

Każdy SEO-ninja powie Wam, żeby nie podążać za najpopularniejszymi frazami, a szukać niszy. Wiąże się to wprawdzie z mniejszych ruchem, ale i ze znacznie mniejszą konkurencją. Niszowe frazy są jednocześnie bardziej konkretne, szczegółowe. Wyszukiwarki chcą stanowić odzwierciedlenie zainteresowań użytkowników, dlatego na ich wyniki tak mocno wpływa ilość linków, poleceń itd.

Podsumowując, słowa kluczowe mają znaczenie, ponieważ jeśli komunikujesz się językiem użytkowników, przyciągasz większą ilość czytelników, zbierasz linki, udostępnienia, polecenia i bardziej trafny ruch z wyszukiwarek. Tak więc obydwa obozy mają rację, choć wynika ona z nieco innych przesłanek.

Jak? Ile? Kiedy?

Setki komentarzy, dziesiątki udostępnień na portalach społecznościowych… kto, z piszących w sieci, o tym nie marzy? Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu będziesz o kilka kroków bliżej tego celu. Nie jest tajemnicą, że ogromną popularnością cieszą się tzw. „jaki”, czyli teksty odpowiadające na nurtujące czytelników pytania, wyjaśniające niezrozumiałe kwestie, podające sprawdzone rozwiązania codziennych problemów.

Jak usunąć plamę po czerwonym winie?
Jaki kolor to łososiowy?
Czym czyścić srebro?
Jak pisać dobre nagłówki?

Kto z nas choć raz nie wpisał podobnego zapytania w wyszukiwarkę? No właśnie. Kolejny raz potwierdza się prawidłowość mówiąca, iż najlepszym sposobem na stworzenie wartościowej treści, jest postawienie się w roli jej odbiorcy. Tytułując tekst w ten sposób, informujemy czytelnika wprost o korzyściach jakie odniesie po jego przeczytaniu. Nic tak nie motywuje do przeczytania, jak perspektywa konkretnych benefitów.

Pięć sposobów na… trzy kroki do…

Nagłówki zawierające wyliczenia (np. przyczyny, sekrety, typy) skutecznie przyciągają uwagę, ponieważ stanowią swego rodzaju obietnicę. Czytelnik wie czego może się spodziewać po danym tekście. Pamiętaj, że zyskanie uwagi to nie to samo co zyskanie uznania. Sam nagłówek nie wystarczy. Musisz dostarczyć wartościową treść. Posty z tej kategorii są doskonałym sposobem na zbudowanie autorytetu, pokazanie się w roli specjalisty w danym obszarze.

Trzy wskazówki, z których warto skorzystać

1. Mistrzowskie nagłówki muszą stanowić obietnicę niemożliwą do odrzucenia przez członków grupy docelowej. Poznaj tych, do których piszesz. Dobry nagłówek nie przemówi do wszystkich, przykuje jednak uwagę tych, na których Ci zależy.

2. Bierz przykład z najlepszych. Notuj nagłówki, które zdobyły dużą popularność. Śledź dobrych autorów, także tych publikujących w prasie. Przeglądaj gazety codzienne. Jeżeli, któryś z nagłówków zwróci Twoją uwagę – już wiesz co musisz zrobić. Być może jego styl nie będzie odpowiedni dla Twojej grupy docelowej, ale warto go zanalizować.

3. Zanim zaczniesz tworzyć zastanów się jaka struktura nagłówka najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Czy będzie to Jak obniżyć zużycie energii?, 5 sposób na ograniczenie zużycia energii czy Dlaczego Twój sąsiad płaci mniej za prąd?

Znasz już główne zasady. Na nic się one jednak zdadzą, jeżeli zabraknie systematycznej pracy. Sztuka pisania dobrych nagłówków to umiejętność, której można/należy się nauczyć. Nie ma na to lepszego sposobu niż codzienna praktyka. Twórz i testuj. Z czasem nabierzesz pewności, płynności i skuteczności.

Photo by Damian Zaleski on Unsplash

Twoja firma musi się komunikować,

ale słowa więzną Ci w gardle? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.