Co daje content marketing?

O.

Rozkręcasz biznes, chcesz go wypromować w Internecie, słyszałeś już czym jest content marketing, wiesz mniej więcej jak przygotować dobrą strategię działania, lecz ciągle zadajesz sobie pytanie, jaki bezpośredni wpływ wywrze on na moją działalność…

Beata Twardowska

Lis 10, 2013

Rozkręcasz biznes, chcesz go wypromować w Internecie, słyszałeś już czym jest content marketing, wiesz mniej więcej jak przygotować dobrą strategię działania, lecz ciągle zadajesz sobie pytanie, jaki bezpośredni wpływ wywrze on na moją działalność…

Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie. Zacznijmy jednak od podsumowania tego, co już wiadomo.

  • Klienci w momencie podejmowania decyzji zakupowej, domagają się wartościowych informacji o produkcie. Dlatego zamiast irytować ich kolejną reklamą, należy dostarczyć im użyteczny content.
  • Treści rozprzestrzeniające się w mediach społecznościowych bardzo mocno wpływają na ogólny odbiór marki/produktu.
  • Ludzie poszukują i pożądają dobrego contentu. Jest on także dobrze oceniany przez Google, które chętnie umieszcza go wysoko w wynikach wyszukiwania
  • Wartościowe treści są w stanie osiągnąć to, czego nie może już zagwarantować reklama, czyli przekazać odbiorcom wiedzę nt. produktu, sprawić by obdarzyli go zaufaniem i sympatią.

Leady i ruch, to chyba dwie wartości, na których skupiają się wszyscy poszukiwacze najskuteczniejszych praktyk w marketingu internetowym. Przecież to one prowadzą bezpośrednio do sprzedaży, a co za tym idzie, do zysków.

Odpowiednio poprowadzony content marketing przyczyni się do wzrostu zarówno ruchu, jak i leadów. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Prawdziwy urok CM tkwi jednak w czymś innym. Umożliwia on zbudowanie własnej publiczności. Co to znaczy? W dotychczasowym modelu marketingowym kupowałeś dostęp do publiczności za pośrednictwem mediów. W tym wypadku sam stajesz się medium. Wraz z biegiem czasu i przyrostem wartościowych treści budujesz swoją pozycję. A to z kolei sprawia, że dwa wskaźniki, na których tak wszystkim zależy, idą w górę. By zrozumieć dlaczego ruch wygenerowany za pomocą CM jest bardziej wartościowy, niż ten płynący z reklamy, należy odpowiedzieć na pytanie…

Jak ludzie podejmują decyzje zakupowe?

Nie ma wątpliwości co do tego, że Internet przewrócił do góry nogami proces sprzedażowy. Potencjalni klienci nie czekają aż im się coś sprzeda. Sami aktywnie poszukują i gromadzą informacje, liczą się z rekomendacjami i podejmują kroki, zanim Ty zdążysz się zorientować, że cokolwiek się dzieje. Mają wypracowane zdanie nt. marki zanim Ty zdążysz wprawić w ruch tryby machiny marketingowej. Kiedy nie widzą jasnej, istotnej różnicy pomiędzy konkurencyjnymi produktami, wybierają po prostu ten tańszy.

Lekko nie jest. Zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa muszą nastawić się na ostrą konkurencję. Produkty i usługi bywają mało zróżnicowane, w związku z czym dla kupujących, liczy się głównie zaufanie, jakim cieszy dana marka. Częściej ważniejsze jest to jak, a nie co sprzedajesz. Potrzebujesz czegoś więcej, by zdobyć klientów. Content marketing jest właśnie tym czymś więcej, ponieważ:

  • wyróżnia Twoją markę spośród konkurencji,
  • buduje jej pozycję, jako medium dostarczającego użyteczną, zbudowaną na doświadczeniu wiedzę,
  • stawia ją w roli niezastąpionego doradcy zakupowego,
  • sprawia, że proponowane przez Ciebie rozwiązania stają się naturalnym wyborem odbiorców.

Podsumowując, content marketing jest skuteczną metodą na zdobycie sympatii i zaufania współczesnego konsumenta. Za jego pośrednictwem możesz budować świadomość nt. marki, edukować kupujących, opiekować się swoimi klientami, zdobywać uwagę liderów opinii, bądź umacniasz swoją pozycję jako eksperta. Pamiętaj, by zhierarchizować powyższe cele na etapie planowania strategii.

Photo by Joanna Kosinska on Unsplash

Twoja firma musi się komunikować,

ale słowa więzną Ci w gardle? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.