(P)interesujące treści na Twoim profilu

O.

Pinterest zyskuje coraz większą popularność w Polsce, zatem warto zaplanować działania content marketingowe również w tym serwisie społecznościowym. Platforma skoncentrowana na przekazie wizualnym doskonale sprawdza się nie tylko w firmach, zajmujących się tematyką kulinarną, ale też w branży e-commerce czy architektonicznej.

Wielu specjalistów, zajmujących się na co dzień zagadnieniami związanymi z marketingiem treści, podkreśla, że zdjęcia i video będą miały duży wpływ na działania prowadzone w 2014 roku. Jakim contentem zapełniać tablice na Pintereście i co zrobić, aby Twoje piny były bardziej popularne?

 • Utwórz co najmniej 6-8 tablic. Jeśli chcesz, aby użytkownicy chętniej odwiedzali Twój profil oraz dodali go do obserwowanych stron, zadbaj o jego profesjonalny wygląd. Jedna czy dwie tablice nie wystarczą. Wybierz odpowiednie kategorie i dodaj tablice, których zawartość związana będzie z reprezentowaną przez Ciebie marką.
 • Wybierz okładkę tablicy. Jeśli nie ustawisz okładki, będzie ona automatycznie wybrana spośród zdjęć, które znajdują się w danej tablicy. Szczególnie w przypadku profesjonalnie prowadzonych profili, warto ujednolicić okładki lub stworzyć z nich jedną, dużą grafikę, składającą się w całość (takie rozwiązanie zastosowane zostało np. w profilu Polskich Linii Lotniczych LOT).

Przykład ujednolicenia okładek tablic w serwisie Pinterest

Przykład kreatywnego wykorzystania okładek

 • Używaj call to action. Podobnie jak w innych serwisach społecznościowych, tu również wezwanie do działania jest mile widziane. Zachęć użytkowników do podzielenia się Twoimi pinami lub poproś o skomentowanie rzeczy, o której wspominasz.
 • Dodawaj dłuższe opisy. Dzięki odpowiednio sformułowanym opisom, użytkownicy znacznie łatwiej znajdą dodawane przez Ciebie zdjęcia i grafiki. Zamiast wymieniać po przecinku słowa kluczowe, użyj ich w pełnym opisie pina. Jeśli to możliwe, używaj popularnych słów, które często wpisywane są w wyszukiwarce. Ważne jednak, aby frazy faktycznie były powiązane z dodanym pinem. Takie działanie przynosi znacznie lepsze efekty i może wpłynąć na zwiększenie liczby obserwatorów.
 • Publikuj unikalne treści. Przepinanie grafik od innych użytkowników jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem, jednak nie zapominaj też o dodawaniu własnych treści. Ważne, aby były nie tylko wysokiej jakości, ale też by się nie powtarzały. Nie kopiuj innych, postaw na oryginalność dodawaj grafiki przygotowane bezpośrednio przez Ciebie.
 • Przepinaj grafiki bezpośrednio ze źródła. Jeśli grafika nie jest Twoja, przepnij ją od osoby, która dodała ją w serwisie. Najlepszym rozwiązaniem jest przypięcie zdjęcia bezpośrednio ze źródła, czyli np. ze strony, na której się pojawiło (np. jako zdjęcie do wpisu na blogu).
 • Dodawaj sezonowe treści. Użytkownicy Pinteresta często tworzą tablice dotyczące konkretnych wydarzeń czy świąt i chętnie przepinają inspiracje od innych. Publikowanie sezonowych treści jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla marek związanych z kulinariami czy dekoracją wnętrz. Tym bardziej, że znaczną większość użytkowników serwisu stanowią kobiety, szukające pomysłów na świąteczne przepisy czy dekorację mieszkania.
 • Publikuj kilka razy dziennie. Większość użytkowników Pinteresta korzysta z serwisu głównie w godzinach popołudniowych, również w weekendy. Dodawaj więc posty pomiędzy godz. 14 a 16, a także pomiędzy 20-22.

Zapoznaj się również z działaniami, których należy unikać.

 • Przesadna autopromocja. Pinterest jest doskonałym miejscem do prezentacji Twoich produktów czy usług. Możesz utworzyć tablicę, do której dodasz ich zdjęcia, łącznie z opisami i odnośnikiem do strony internetowej. Pamiętaj jednak, że użytkownicy nie lubią nachalnej promocji, unikaj więc działań typowo sprzedażowych. Zamieszczaj też inne treści, związane z branżą, którą reprezentujesz.
 • Jednokolorowe zdjęcia. Jednokolorowe grafiki wyglądają dobrze, jeśli np. umieszczony jest na nich napis – cytat czy krótkie hasło. Unikaj jednak jednokolorowych zdjęć, na których niewiele widać. Najchętniej udostępniane są piny wysokiej jakości, z mnogością kolorów lub przedmiotami przyciągającymi wzrok. Znacznie rzadziej udostępniane są też zdjęcia, na których widoczna jest czyjaś twarz. Najlepiej sprawdzają się zdjęcia pionowe, w proporcjach 2:3 lub 4:5.
 • Nie pisz bezwartościowych komentarzy. Aby Twoja marka była widoczna w sieci, musisz nie tylko udostępniać czy „lajkować” piny innych użytkowników. Duże znaczenie mają też komentarze, jakie umieszczasz pod postami. Ważne, aby były wartościowe i związane z Twoją branżą. Nie dodawaj jednak więcej niż 2-3 komentarzy dziennie. Pinterest bowiem może uznać Twoje działania za spam, co wiąże się z zawieszeniem konta w serwisie.

Photo by Dima Solomin on Unsplash

Twoja firma musi się komunikować,

ale słowa więzną Ci w gardle? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.