Jak tworzyć skuteczne posty na Facebooku?

O.

Media społecznościowe są już niemal nieodłączną częścią marketingu internetowego. Marki muszą wypracować spójny model komunikacji, który pozwoli im dotrzeć do swoich odbiorców. Jak tworzyć posty, aby użytkownicy chętnie wchodzili w interakcję z daną marką?

Serwisy społecznościowe zmieniły nieco sposób, w jaki użytkownicy chłoną treści. Szczególnie w tych najpopularniejszych, nowe posty pojawiają się nawet co kilka sekund, zatem wpisy muszą być krótkie, konkretne i muszą zachęcić użytkowników do zapoznania się z całością. Sposób prezentowania wpisów zależny jest jednak od konkretnego portalu, w którym publikujesz swoje treści. Konieczne jest więc dopasowanie formy komunikacji do danej społeczności.

Facebook co jakiś czas informuje o zmianach w algorytmie, prowadzących do ograniczenia widoczności publikowanych postów. Autorzy serwisu tłumaczą to koniecznością wyświetlania wyłącznie wpisów wysokiej jakości. W rzeczywistości, treści docierają do coraz mniejszej liczby użytkowników. Jak tworzyć posty, aby były atrakcyjne dla odbiorców?

  • Dodawaj krótkie posty. Nie przesadzaj z długością dodawanych treści. Użytkownicy mediów społecznościowych zazwyczaj nie czytają długich wpisów. Postaraj się więc przyciągnąć ich uwagę jedno- lub dwuzdaniowym postem. Zadbaj o to, aby ich długość nie przekraczała 140 znaków. Pamiętaj też, że znacznie większą popularnością cieszą się wpisy o długości 70-80 znaków.
  • Skracaj linki i używaj hashtagów. Generatory do skracania linków i popularne ostatnio hashtagi, mogą okazać się niezwykle pomocne przy tworzeniu wpisu. Dzięki temu posty będą krótkie, treściwe, a odpowiednio dobrane hashtagi zastąpią długie zdania, w których musiałbyś wyjaśnić, o czym mowa.
  • Informuj. Zmiany w facebookowym algorytmie mają prowadzić głównie do wyświetlania w aktualnościach wartościowych i informacyjnych wpisów. Dodawaj więc posty z przydatnymi treściami, dzięki którym użytkownicy będą mogli dowiedzieć się o nowych i istotnych wydarzeniach, produktach czy usługach.
  • Dziel się przydatnymi informacjami, edukuj. Pokaż ciekawe i/lub nietypowe zastosowanie znanych produktów. Użytkownicy chętnie wchodzą w interakcję pod postami poradnikowymi, zawierającymi np. wskazówki lub ciekawe przykłady wykorzystania danej rzeczy w domu.Odpowiadaj na pytania i rozwiązuj kwestie poruszane przez fanów Twojej strony.
  • Wykorzystaj grafiki. Nic tak nie przyciąga uwagi użytkowników, jak ciekawa grafika. Ważne, aby była wysokiej jakości oraz by wszystkie elementy były widoczne. Jeśli chcesz zamieścić infografikę (szczególnie, gdy jest długa), dodaj tylko jej fragment, a w opisie zdjęcia wstaw odnośnik do jej pełnej wersji.
  • Publikuj humorystyczne wpisy. Warto od czasu do czasu zamieszczać posty, które np. w zabawny sposób komentują aktualne wydarzenia. Wykorzystaj grę słów, zamieść dowcip lub ciekawą grafikę z żartobliwym tekstem. Możesz sobie pozwolić na dodanie takich postów, nawet jeśli prowadzisz profil „poważnej” firmy. Musisz jednak zachować umiar – nie przesadzaj z częstotliwością takich wpisów.
  • Nie zapominaj o użytkownikach mobilnych. Planując treści, przeznaczone do publikacji na Facebooku, pamiętaj o użytkownikach, którzy przeglądają serwis na urządzeniach przenośnych. Zadbaj więc o to, aby komunikat był krótki i konkretny (pamiętaj też o odpowiedniej wielkości zamieszczanych grafik).

Wszystkie wpisy, które zamieszczasz na danej stronie, powinny być powiązane tematycznie z marką lub przynajmniej z aktualnymi wydarzeniami (jeśli np. komentujesz je u siebie na fanpage’u). Testuj różne rozwiązania i sprawdzaj, co na Twoim profilu sprawdza się najlepiej.

Photo by Roman Martyniuk on Unsplash

Twoja firma musi się komunikować,

ale słowa więzną Ci w gardle? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.