Ćwierkaj zawodowo, czyli jak prowadzić działania na Twitterze

O.

Twitter to serwis społecznościowy, cieszący się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych, jednak zyskuje też coraz więcej zwolenników w Polsce. Odpowiednio prowadzone działania mogą pomóc w dotarciu z informacjami do sporej liczby użytkowników. Jak tweetować, aby Twoje posty były chętnie podawane dalej?

Ideą serwisu jest tworzenie krótkich informacji, o maksymalnej długości 140 znaków. To doskonałe miejsce do wymiany zdań z wpływowymi osobami i liderami danej branży. Jeśli chcesz skutecznie zwiększyć zasięg, musisz skupić się na jakości tworzonej treści. Trzymaj się kilku sprawdzonych zasad, a z pewnością w krótkim czasie zwiększysz liczbę swoich odbiorców.

Pisz zwięźle

Skracaj wiadomości, jeśli to możliwe. 140 znaków to niewiele, jednak musisz też ułatwić udostępnianie postów osobom obserwującym Twój profil. Zadbaj więc o to, aby długość postów nie przekraczała 125-130 znaków. U użytkownika udostępniającego wiadomość w swoim profilu, przed Twoim tweetem pojawi się „RT” (skrót od angielskiego Retweet) oraz nazwa Twojego profilu (np. @dajemyslowo). Długość przekazanego dalej wpisu również nie może przekroczyć 140 znaków, więc chętniej udostępniane są krótsze posty.

Bądź szybki

Pamiętaj, że Twitter jest jednym z najszybszych kanałów wymiany informacji. Jeśli dodajesz newsa, działaj szybko – nie czekaj z publikacją ważnej wiadomości. Długość „życia” tweeta to maksymalnie 20 minut, więc musisz błyskawicznie reagować na ważne informacje i działania związane z Twoją branżą.

Dziel się unikalnymi informacjami

Zanim dodasz „gorącą” informację, upewnij się, że jesteś jedną z pierwszych osób, która ją udostępnia. Użytkownicy źle reagują na stałe powtarzanie tych samych newsów w strumieniu, zatem zadbaj o unikalny charakter udostępnianych wpisów.

Skracaj linki

Wciąż niewiele tweetów zawiera linki, jednak okazuje się, że spora część wpisów przekazywanych dalej to właśnie te, które zawierają odnośniki. Dodawaj więc posty z przekierowaniem do Twoich treści (przede wszystkim do postów z bloga firmowego) lub wartościowych informacji, związanych z prowadzoną przez Ciebie działalnością. Cechą charakterystyczną Twittera są krótkie posty, zatem korzystaj z narzędzi do skracania linków.

Publikuj grafiki

Tweety ze zdjęciami udostępniane są dwa razy częściej, niż te bez grafik. Media społecznościowe opierają się głównie na krótkich treściach i przekazie wizualnym. Jeśli więc dodajesz post, przy którym szczególnie zależy Ci na zdobyciu dużego zasięgu – załącz grafikę.

Przykład kreatywnego wykorzystania zdjęć na Twitterze

Nie narzekaj

Tweety z wydźwiękiem pozytywnym są znacznie bardziej popularne niż te z negatywną konotacją. Nawet jeśli chcesz wskazać słabe punkty danego projektu czy czyichś działań, ujmij to w odpowiednie słowa. Uzasadnij swoje niezadowolenie, ale nie pisz bezpośrednio krytycznych i negatywnych uwag.

Dodaj call to action

Umieszczanie call to action we wpisach na Twitterze pomoże dotrzeć do większej liczby użytkowników. Zachęcanie obserwatorów do wykonania konkretnych akcji z pewnością pozytywnie wpłynie również na interakcję w Twoim profilu. Udostępniaj też tweety osób związanych z Twoją branżą i oznaczaj je w swoich wpisach. Zachęcaj innych do dzielenia się Twoimi postami oraz udzielaj się w komentarzach. Zamiast wykrzykników zastosuj znak zapytania – zachęcisz użytkowników do interakcji.

Używaj hashtagów

Hashtagi pomagają użytkownikom na odnalezienie interesujących ich treści. Niezwykle pomocna jest też sekcja z najpopularniejszymi tagami. Możesz dzięki temu szybko dotrzeć do informacji, o których w danym momencie najwięcej się mówi. Możesz też łatwo odnaleźć użytkowników, z którymi rozpoczniesz dyskusję na dany temat. W swoich postach dodawaj hashtagi bezpośrednio związane z Twoją działalnością lub treściami, które aktualnie udostępniasz.

Bądź widoczny

Jeśli chcesz dotrzeć do jak największej liczby użytkowników, musisz często dodawać posty – kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie. Ważna jest również pora publikowania tweetów. Najczęściej udostępniane wpisy publikowane są po południu lub wieczorem (głównie w godzinach 15-20). Staraj się więc dodawać treści przez cały dzień, nie zapominaj również o weekendach.

Unikaj autopromocji

Wiele marek wykorzystuje media społecznościowe do promocji swoich działań. Twitter jest oczywiście jednym z kanałów, który może przynieść doskonałe efekty, jednak musisz dobrze przemyśleć strategię. Nie promuj przesadnie swojej firmy czy oferowanych produktów i usług. Nie oznacza to, że masz zrezygnować np. z dodawania tweetów z linkiem do najnowszego posta na blogu lub z informacjami o nowo uruchomionych działaniach. Unikaj jednak języka nastawionego na „agresywną” autopromocję. Dodawanie wpisów związanych z Twoją branżą, omijających autopromocję, zwiększa szansę na retweety.

Uważaj na błędy

Krótka forma postów i używanie skrótów nie zwalniają Cię z zachowania zasad interpunkcji, stosowania poprawnych form językowych czy unikania błędów ortograficznych. Użytkownicy zwracają uwagę na takie szczegóły, mimo „szybkiej” komunikacji w serwisie. Tweety z błędami mają znacznie mniejsze szanse na udostępnienie ich dalej.

Celem prowadzenia profilu na Twitterze powinno być nie tylko uzyskanie jak największej liczby obserwatorów, ale przede wszystkim zwiększenie zasięgu. Dobrze przygotowane wpisy będą chętniej udostępniane przez użytkowników, a to z kolei pozwoli Ci dotrzeć do sporej grupy odbiorców.

Photo by Alexander Shatov on Unsplash

Photo by Sara Kurfeß on Unsplash

Twoja firma musi się komunikować,

ale słowa więzną Ci w gardle? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.