13 polskojęzycznych narzędzi ułatwiających życie content marketingowca + Bonus

O.

W internecie aż kipi od narzędzi, które ułatwiają i automatyzują naszą codzienną pracę. Jest ich tyle, że korzystanie ze wszystkich jest niemal niemożliwe. Przeważają narzędzia anglojęzyczne, ale – ku uciesze wielu osób zajmujących się marketingiem – nie brakuje też polskich rozwiązań. Które z nich ułatwią tworzenie skutecznych treści?

Pomoc w pisaniu

Ile razy podczas pisania zabrakło ci słów lub po prostu chciałeś sprawdzić odmianę lub pisownię danego wyrazu? Okazuje się, że jest kilka narzędzi obsługujących język polski, które mogą ci w tym pomóc.

1. Zecerka

Zecerka to narzędzie, które sprawdzi poprawność tekstu zgodnie z polską typografią. Wystarczy, że we wskazanym polu wpiszesz lub wkleisz tekst, który chcesz zbadać, ustawisz funkcje, wśród których znajdziesz dzielenie wyrazów, końce wierszy czy częste błędy, jak na przykład cudzysłów prosty, zamiast drukarskiego.

Narzędzie dostępne jest jak na razie w wersji beta, ale mimo to już teraz może okazać się przydatne w codziennej pracy.

2. Jasnopis

Jasnopis jest często porównywany do aplikacji Hemingway, sprawdzającej poprawność tekstów pisanych w języku angielskim. Narzędzie podpowiada, które zdania możesz skrócić i jakie elementy możesz dodać/usunąć, aby twój tekst był zrozumiały dla innych. W opisie na stronie aplikacji znajdziemy informację, że “Jasnopis jest narzędziem informatycznym, które potrafi zmierzyć zrozumiałość tekstu”.

Aplikacja analizuje między innymi poziom trudności tekstu, wykaz bardzo długich zdań, trudnych słów z propozycjami zamienników czy też statystyki odnoszące się np. do procentu użytych rzeczowników, czasowników i przymiotników, średniej długości zdań czy liczby akapitów.

3. Language Tool

Language Tool działa na podobnej zasadzie, jak Zecerka. Początkowo korzystałam z tego narzędzia do sprawdzania tekstów w języku angielskim, ale od niedawna program dostępny jest również dla języka polskiego. Wystarczy, że wkleimy naszą treść i narzędzie przeanalizuje ją pod kątem błędów ortograficznych, gramatycznych, interpunkcyjnych, składniowych, typograficznych, fonetycznych i innych.

Każdy ze wspomnianych programów ma wady i zalety, co oczywiście nie powinno dziwić. To zautomatyzowane narzędzia do sprawdzania błędów, a wiadomo, że żaden robot nie wyłapie ich tak dobrze, jak człowiek.

4. Synonimy.pl

Piszesz kolejny tekst o podobnej tematyce, a może szukasz idealnego hasła reklamowego, ale nie wiesz czym zastąpić często używane słowa? Zerknij do strony z wyszukiwarką synonimów. Wystarczy, że wpiszesz słowo, do którego chcesz znaleźć wyrazy bliskoznaczne i otrzymasz listę podpowiedzi.

5. Synonim.net

Kolejne narzędzie do sprawdzania wyrazów bliskoznacznych jest znacznie dokładniejsze od wspomnianego wyżej. Po wpisaniu danego wyrazu otrzymujemy długą listę proponowanych słów z podziałem na najważniejsze grupy znaczeniowe. Po kliknięciu we “Wszystkie synonimy” zobaczymy listę wszystkich wyrazów, które mają podobne znaczenie do szukanego przez nas słowa.

6. Rymy.eu

Tak, wiem, że rymowanki to atrybut średniowiecza, ale czasem przydaje się dobór odpowiednich rymów – nigdy nie wiesz, jaki klient ci się trafi

Narzędzie jest proste w użyciu – wystarczy wpisać wzorcowe słowo, ustawić długość rymu, liczbę liter w słowie, którego szukamy, a także liczbę jego sylab. Następnie klikasz “Szukaj” i otrzymujesz listę wyrazów spełniających określone przez ciebie kryteria.

Dobór słów kluczowych

7. Keyword planner

Planer słów kluczowych Google AdWords jest pomocny nie tylko podczas tworzenia kampanii reklamowych – to również świetna inspiracja do treści na blogu. Możesz nie tylko sprawdzić popularne frazy, ale też zobaczyć ich prognozowaną skuteczność.

8. Google Trends

Google Trends to niemal encyklopedia rzeczy, o których w danym momencie mówi cały świat. Jeśli więc chcesz być na topie – ty i twój content – warto od czasu do czasu sprawdzić co nowego w sieci piszczy i o czym warto napisać w danym momencie. Sprawdzisz też, które frazy są popularne i co może zaciekawić osoby skupione wokół branży, w której działasz.

9. Ubersuggest

Równie dobrym rozwiązaniem na znalezienie słów kluczowych, pomocnych w tworzeniu nowych treści jest Ubersuggest – narzędzie, które zawiera frazy wpisywane przez internautów w wyszukiwarce. Wpisujesz słowo kluczowe, do którego szukasz powiązań, wybierasz język i otrzymujesz listę zapytań.

10. Keyword Tool

Keyword Tool jest podobnym narzędziem do planera słów kluczowych od Google. Mimo że strona nie jest dostępna w wersji polskojęzycznej, możemy wybrać język polski podczas szukania słów kluczowych. Możesz sprawdzić frazy w najpopularniejszej wyszukiwarce świata, a także w YouTube, Bing czy App Store.

11. Soolve

Kolejne świetne narzędzie, które może ci się przydać, gdy szukasz inspiracji do tworzenia treści na blog, stronę www czy haseł reklamowych. Narzędzie pokazuje najpopularniejsze powiązania z danym słowem kluczowym nie tylko w Google, ale też m.in. w Wikipedii, Yahoo, Bing czy Amazon.com. Po kliknięciu w konkretny wynik, aplikacja od razu przenosi cię do odpowiadającego mu serwisu.

Mierzenie wyników

12. Google Analytics

Narzędzie do analizowania wyników działań prowadzonych w internecie, które zdecydowanie powinieneś znać przynajmniej w stopniu podstawowym. Sprawdzisz nie tylko liczbę odsłon twojej strony czy konkretnego wpisu na blogu, ale też możesz wyciągnąć wnioski, czy tworzone przez ciebie treści przynoszą odpowiednie rezultaty i czy realizują zakładane cele. O Google Analytics można pisać w nieskończoność – liczba funkcji, które w sobie kryje jest kluczem do sukcesu niejednego growth hackera!

12. Brand24

Kto i jak o tobie mówi? Brand24 to narzędzie do monitorowania internetu, o którym słyszał niemal każdy, kto przynajmniej w niewielkim stopniu interesuje się marketingiem internetowym. Ułatwia śledzenie wzmianek o twojej marce w sieci. Sprawdzisz, jak mówią o tobie w serwisach internetowych, mediach społecznościowych, na blogach czy forach. Pozyskane dane możesz wykorzystać w codziennej pracy, optymalizować i ulepszać strategię dalszych działań.

13. Sotrender

Prowadzisz działania w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, YouTube czy Instagram i zastanawiasz się, co mógłbyś zmienić w dotychczasowej strategii? Skorzystaj z Sotrendera. Narzędzie nie tylko pozwala ci sprawdzić statystyki twojej strony i stron konkurencji, ale też dostaniesz dawkę cennych podpowiedzi, dzięki którym twoje działania będą jeszcze skuteczniejsze.

Bonus

Na koniec zostawiłam mały bonus – narzędzia co prawda nie są polskojęzyczne, ale mogą się przydać osobom, które mają problem z koncentracją w pracy.

Twoje ulubione odgłosy

Generator odgłosów pozwoli ci na odtworzenie dźwięków, które lubisz najbardziej. Nic tak nie cieszy cię jak odgłosy wydawane przez rozleniwionego kota, ale nie jesteś szczęśliwym posiadaczem czworonoga? Nic straconego! Cat Purr Noise generator przyjdzie ci z pomocą – sam decydujesz o głośności i częstotliwości dźwięków wydawanych przez futrzastego, wirtualnego przyjaciela. I co, skorzystasz?

Jedno kliknięcie może przenieść cię też do tropikalnej dżungli, kabiny samolotu czy do… kościoła.

Na podobnej zasadzie działa też Noisli, ale ma zdecydowanie mniejszy wybór dźwięków, przy których możemy się wyciszyć podczas produktywnej pracy.

Deszcz na zawołanie

To zdecydowanie mój faworyt. Nic nie zachęca do pracy przed komputerem tak, jak deszcz za oknem. Lubisz burzę? Żaden problem – takie efekty dźwiękowe też są przewidziane. Możesz włączyć sobie nawet opcję kropel spływających po twoim ekranie. Mowa o Raining.fm, które dostępne jest też w wersji mobilnej, więc możesz zabrać ze sobą deszcz gdziekolwiek zechcesz.

Dorzucilibyście jeszcze coś do tej listy? Piszcie śmiało w komentarzach

Photo by Domenico Loia on Unsplash

Twoja firma musi się komunikować,

ale słowa więzną Ci w gardle? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.