Blog - Słowni ludzie piszą o content marketingu -

content marketing w e-commerce
30. 04

Content, o który musi zadbać każdy e-commerce

Prowadzenie sklepu internetowego to nie tylko sprzedaż produktów, aktualizacja oferty czy kontakt z klientami. To również dbanie o jego wizerunek, pozyskiwanie klientów, zwiększanie ruchu na stronie i budowanie osobowości marki. Trudno osiągnąć dobre wyniki bez wdrożenia do swojej strategii działań content marketingowych.

Content marketing jest już niemal nieodłącznym elementem funkcjonowania firmy w internecie, bez względu na to, jakiego produktu czy branży dotyczy. Jeśli zależy ci na zdobyciu klientów, musisz dostarczać odbiorcom informacje, które zachęcą ich do podjęcia decyzji zakupowych. O jakie treści powinieneś zadbać w pierwszej kolejności?

1. Opisy produktów

Upewnij się, że opisy produktów w twoim e-sklepie zawierają wszystkie, niezbędne dla klienta, informacje. Poza szczegółami dotyczącymi samego przedmiotu, jak kolor, wymiary czy materiał, podaj wszystkie jego właściwości (np. jest wodoodporny, elastyczny, plamoodporny). Pokaż również, jakie jest jego zastosowanie i dla kogo jest przeznaczony.

Jeśli jest to odzież, zamieść pomysły na pełny strój – podpowiedz, jak można nosić daną rzecz z innymi ubraniami czy dodatkami. Prezentując odzież na modelach, nie zapomnij podać ich wymiarów – przynajmniej wzrostu i rozmiaru ubrania prezentowanego na zdjęciu. Opisz produkty na tyle dokładnie, aby odbiorca mógł wyobrazić sobie ich strukturę, miękkość materiału, a w przypadku produktów spożywczych np. zapach i smak.

2. Grafiki

Nie zapominaj też o dodaniu do opisów wysokiej jakości zdjęć i video, które jak najlepiej zaprezentują dany produkt. To właśnie one w dużej mierze pomagają użytkownikom w podjęciu decyzji o zakupie, nie każdemu bowiem chce się czytać długie opisy produktów. Jeśli w asortymencie twojego sklepu są ubrania i dodatki, wykorzystaj zdjęcia do zestawienia ze sobą poszczególnych elementów i stwórz przykładową stylizację. Zamieść też odnośniki do podstron z rzeczami wykorzystanymi w sesji. Klient dzięki temu może znacznie szybciej przekonać się do zakupu danego produktu lub nawet do zakupu wszystkich elementów przedstawionej stylizacji.

3. Opisy kategorii

Bardzo często kategorie, poza nazwą, nie mają dodatkowych opisów. A szkoda, bo jest to kolejna przestrzeń na stronie, którą można wykorzystać do stworzenia opisu ze skrupulatnie dobranymi słowami kluczowymi, odpowiednimi dla twojego e-sklepu. Takie działanie może pomóc w zwiększeniu widoczności strony w wyszukiwarce internetowej. Nie przesadzaj jednak z liczbą użytych fraz – wykorzystaj je w treści naturalnie, nie twórz tekstu zapleczowego.

Podobnie z samymi nazwami kategorii. Jeśli np. prowadzisz sklep z odzieżą damską, nazwij kategorie zgodnie z tym, co można w nich znaleźć, czyli np. Sukienki, Spodnie, Koszule, Marynarki, a nie Jednoczęściowa, zwiewna część garderoby, Dolna część wierzchniego ubrania bez zaprasowanych kantów itp. Myśl tak, jak użytkownicy wpisujący frazy w wyszukiwarce – nie komplikuj.

4. Blog

Nie od dziś wiadomo, że prowadzenie bloga i regularne dodawanie postów bardzo dobrze wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce, pozwala też zwiększyć ruch na stronie i wspierać działania prowadzone w serwisach społecznościowych. Zamieszczając odpowiednie treści, można bardzo wiele osiągnąć – blog jest bowiem doskonałym narzędziem do angażowania użytkowników, budowania społeczności wokół marki i zwiększenia zaufania u odbiorców. Pod warunkiem jednak, że będziesz dostarczać wartościowe, informacyjne, ale też rozrywkowe treści, bez nachalnej sprzedaży (nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w treści pojawiały się odnośniki do produktów z twojego e-sklepu).

Nie zamieszczaj wyłącznie informacji o marce, publikuj posty poradnikowe, które mogą być naprawdę interesujące dla określonej grupy odbiorców. Im więcej użytecznych informacji znajdą na Twoim blogu, tym chętniej wrócą po więcej. Dodatkowo, zbudujesz ekspercki wizerunek twojej marki.

Określ też częstotliwość dodawania nowych wpisów i ściśle się tego trzymaj – najlepiej, gdyby na blogu pojawiały się co najmniej 2-3 posty tygodniowo. Możesz też np. w określone dni publikować wpisy o stałej tematyce – przyzwyczaisz dzięki temu zainteresowane osoby do regularnego zaglądania na blog.

5. Poradniki

Poza wpisami na blogu, możesz też cyklicznie tworzyć poradniki (jako osobna podstrona lub w np. w formie video czy e-booka). Teksty poradnikowe mogą różnić się w zależności od branży, ale niemal zawsze największym powodzeniem cieszą się treści DIY, opisujące przebieg procesu krok po kroku.

Jeśli zdecydujesz się na tworzenie treści poradnikowych, pamiętaj o prostym przekazie, bez skomplikowanego, technicznego języka i zawiłego tłumaczenia. Opisz proces z poziomu osoby, która wykonuje daną rzecz po raz pierwszy.

6. Recenzje produktów

Zadbaj o to, aby w twoim e-sklepie pojawiła się opcja dodawania opinii użytkowników. Informacja o produkcie, zamieszczona przez jednego z klientów, jest dla pozostałych znacznie cenniejsza niż opis sprzedawcy. Nawet jeśli klienci zamieszczają negatywne infomacje o przedmiocie, może to pomóc innym w podjęciu decyzji zakupowej – np. informuje o konieczności zakupu większego rozmiaru niż standardowy itp. Dzięki opiniom innych twój sklep zyska też większą wiarygodność w oczach użytkowników. Wniosek? Zachęcaj klientów, aby podzielili się na stronie opinią o produkcie.

7. Social media

Sklepy internetowe coraz częściej prowadzą działania w serwisach społecznościowych. Mowa nie tylko o Facebooku, ale też o Instagramie czy Pintereście. Social media dają bowiem wiele możliwości biznesom z branży e-commerce.

Wykorzystaj te serwisy do zamieszczania zdjęć swoich produktów, dzielenia się dobrymi radami i treściami wskazujacymi zalety i korzyści, związane z ich zakupem. Wchodź również w interakcję z użytkownikami – pytaj ich o opinię, zainteresowania, potrzeby. Pozwól im też dodawać własne zdjęcia czy pomysły. Treści tworzone przez użytkowników to dodatkowy content, skupiony wokół twojej marki i szansa na lepsze poznanie twoich odbiorców.

8. Newsletter

Wykorzystaj fakt, że użytkownik skorzystał z twojej oferty i dokonał zakupu w twoim sklepie internetowym. Jeśli dodatkowo wystawił opinię o produkcie i wrócił na stronę, aby np. zapoznać się z nową ofertą – nie pozwól mu uciec!

Wykorzystaj potencjał newslettera i wyślij spersonalizowanego maila z atrakcyjną ofertą, dotyczącą produktów, które użytkownik oglądał w twoim sklepie. Zadbaj o to, aby zwracać się do niego bezpośrednio, używając jego imienia. Pamiętaj, aby wiadomość była krótka i konkretna, ale niezbyt formalna, bez zbędnych ozdobników i niepotrzebnej pisaniny. Zasugeruj odbiorcy delikatnie, że naprawdę warto skorzystać z zaproponowanej oferty (wskaż korzyści). Zwiększysz dzięki temu prawdopodobieństwo, że adresat takiej wiadomości ponownie odwiedzi twój sklep internetowy i dokona zakupu.

Nie musisz od razu wykorzystywać wszystkich wspomnianych powyżej sposobów, wprowadzaj je etapami i sprawdzaj na bieżąco, które działania przynoszą najlepsze efekty.

Poza treściami wysokiej jakości, zadbaj o ogólny wygląd twojego e-sklepu i o ułatwienie użytkownikom poruszania się po nim. Najważniejsze, aby znać potrzeby klientów i dać im to, czego szukają.


Przeczytaj również:


Z wykształcenia dziennikarka z zacięciem PR-owym, z zamiłowania copywriterka, od kilku lat związana z marketingiem internetowym. Psujo-naprawiacz, lubi gify i hashtagi, nie wyobraża sobie życia bez czekolady, która zawsze smakuje najlepiej i bez internetu, w którym zawsze błądzi i dociera w zakamarki, o których inni nie mają pojęcia. W wolnej chwili uwielbia ćwiczyć, chodzić po górach i bić rekordy w grach logicznych i zręcznościowych.

 • Tomasz

  Wów…super artykuł, bardzo dużo się dowiedziałem, a do tego naprawdę świetny styl. Mam krótkie pytanko, wiem że lista mailowa jest naprawdę ważnym narzędziem w biznesie internetowym. Rozumiem też , że trzeba czymś zachęcić naszego czytelnika ażeby dal nam swój adres mailowy.

  Darmowy ebook lub raport byłby idealny, więc pytanie moje brzmi skąd można wziąć takie oto wabiki. Rozumiem, że nie wolno rozsyłać ebooków, które kupiliśmy, bo złamiemy ten sposób prawa autorski… jakie mam więc opcje, napisać samemu czy zlecić to komuś, a jak zlecić to komu, gdzie I za ile? Proszę poradź początkującemu żółtodziobowi. 🙂 Pozdrawiam gorąca

 • Tomasz Brzozowski

  Wów…super artykuł, bardzo dużo się dowiedziałem, a do tego naprawdę świetny styl. Mam krótkie pytanko, wiem że lista mailowa jest naprawdę ważnym narzędziem w biznesie internetowym. Rozumiem też , że trzeba czymś zachęcić naszego czytelnika ażeby dal nam swój adres mailowy.

  Darmowy ebook lub raport byłby idealny, więc pytanie moje brzmi skąd można wziąć takie oto wabiki. Rozumiem, że nie wolno rozsyłać ebooków, które kupiliśmy, bo złamiemy ten sposób prawa autorski… jakie mam więc opcje, napisać samemu czy zlecić to komuś, a jak zlecić to komu, gdzie I za ile? Proszę poradź początkującemu żółtodziobowi. 🙂 Pozdrawiam gorąca

  • Dzięki za miłe słowa 🙂

   Wartościowy content z pewnością pozwoli Ci na budowanie bazy wartościowych odbiorców, zainteresowanych Twoimi działaniami. Tworząc własne materiały budujesz swoją markę i wizerunek. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby już teraz stworzyć coś samemu, możesz zlecić przygotowanie takiego materiału copywriterowi lub agencji, najlepiej jednak, aby były to osoby z doświadczeniem – sprawdź więc wcześniej ich portfolio. Nie zapominaj też o zadbaniu o formę graficzną e-booka (spójną z Twoją marką). Cena przygotowania e-booka zależy od tematyki, jego obszerności itp. My też możemy Ci w tym pomóc – odezwij się na: biuro@dajemyslowo.com.

   Zachęcam też do pobrania naszego ostatniego e-booka: http://dajemyslowo.com/wiedza – może Cię zainspiruje 🙂

   Aaaa i jeszcze jedno – stworzenie materiału premium to jedno, ale równie ważne są jego dystrybucja i promocja – odbiorcy jakoś muszą dowiedzieć się o Twoim contencie 🙂

   Początki bywają trudne, ale upór w połączeniu z pasją z pewnością się opłaci. Powodzenia! 🙂

   • Tomasz Brzozowski

    Super, dziękuje bardzo za podpowiedzi i już ściągnąłem waszego ebooka. Zaraz się za niego zabiorę. Tematyka ebooka, którego potrzebuje to „Rozwój Osobisty” jakieś 30 str. Wiem, że nie jest łatwo wycenić takie zlecenie mając tak mało informacji, ale proszę powiedz jakie masz odczucie, mniej więcej na cenę takiego ebooka. Nie musi to być dokładna wycena, ale przybliżona.