Blog - Słowni ludzie piszą o content marketingu -

29. 06

Co powinna zawierać strona „O nas”?

Wyróżnij się lub zgiń – to zasada, którą kieruje się coraz więcej nowo powstających firm. Szukają kreatywnych i nietuzinkowych sposobów na pokazanie czym zajmują się na co dzień i dlaczego to właśnie ich warto wybrać. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale łatwo przedobrzyć, szukając nietypowych rozwiązań. Co właściwie powinno znaleźć się na stronie “O nas” i jak to robią inni?

Podstrona z informacją o tobie i twojej firmie jest niezbędna do potwierdzenia twoich kwalifikacji czy wiedzy o biznesie dla osób, które nic o tobie nie wiedzą i nie mają jeszcze powodów, aby ci zaufać.

Od czego zacząć?

Wydaje się, że napisanie kilku słów o sobie jest całkiem prostą sprawą. Okazuje się, że sporo firm ma z tym problem – szczególnie gdy w zespole brakuje osoby, która lubi/potrafi pisać i ma lekkie pióro. Zaczynasz od białej strony i po kilku godzinach… nadal patrzysz na białą stronę (no dobra, czasem uda się napisać kilka wyrazów). To prawdopodobnie jeden z najczęstszych powodów, dla których firmy nie mają na stronie zakładki “o nas” lub pojawia się w niej kilka niespójnych zdań albo jakaś niedokończona myśl.

Na początek – musisz wiedzieć do kogo kierujesz swoje usługi czy produkty. Kto jest twoim odbiorcą i co powinieneś napisać, aby przekonać go do skorzystania właśnie z twoich usług?

1. Powiedz kim jesteś

Inaczej mówiąc – przedstaw się, opowiedz swoją historię w taki sposób, aby wzbudzić zaufanie u odbiorcy. Pokaż swoją osobowość. Przedstaw siebie lub swoją firmę tak, jakbyś opowiadał o niej klientowi podczas spotkania – zadbaj więc o swobodny i “lekki” język.

Możesz też opowiedzieć historię, jaka kryje się za powstaniem firmy lub za jej nazwą. Przemyśl jednak dokładnie czy to, co chcesz przekazać może być naprawdę ciekawe dla odbiorców. Użyj nietypowej formuły, zabawnego tonu lub elementów charakterystycznych dla komunikacji twojej firmy. Trzymaj się jednej, istotnej zasady – nie zanudzaj! Wykorzystaj dostępne narzędzia i możliwości, aby urozmaicić swój przekaz.

hubspot strona "o nas"

Hubspot opowiedział swoją historię za pomocą video.

Innym przykładem jest Moz.com. Firma zamieściła na swojej stronie oś czasu, która w sposób przejrzysty i przyjemny w odbiorze, opowiada jej historię. To również sposób na pokazanie jak firma się rozwija – takie działania z pewnością wzbudzają zaufanie odbiorców.

Moz.com - o nas

2. Dlaczego zajmujesz się daną dziedziną?

No właśnie, dlaczego? Może kryje się za tym coś nieoczywistego? Jeśli zdecydujesz się na udzielenie odpowiedzi na to pytanie, konkretnie uzasadnij swój wybór. Unikaj jednak banałów – na wielu stronach znajdziesz opis o młodych i dynamicznych przedsiębiorcach, pełnych pasji i kreatywności. Nawet jeśli taki jesteś – wyróżnij się! Pokaż, że to co robisz naprawdę cię kręci i daje ci wiele satysfakcji.

3. Co sprawia, że jesteś lepszy od innych?

Nie bądź skromny – powiedz dlaczego to właśnie ty jesteś najlepszy w danej dziedzinie, dlaczego właśnie tobie klient powinien powierzyć konkretne zadania. Przedstaw się tak, aby wzbudzić zaufanie odbiorcy – skup się wyłącznie na swoich mocnych stronach i uzasadnij każdą z nich. Pokaż, że nie ma lepszych od ciebie. Uważaj jednak, aby nie przesadzić i nie przekoloryzować rzeczywstości – możesz być wówczas odebrany inaczej, niżbyś oczekiwał.

Jakie elementy powinny znaleźć się na stronie?

Misja/wizja

Ten element nie jest koniecznością, jednak warto pokazać potencjalnym klientom co jest dla ciebie ważne, do jakich celów dążysz i jakimi wartościami kierujesz się na co dzień. Niektórzy zwracają na to uwagę, zanim rozpoczną współpracę z daną firmą.

Opisanie misji czy wizji często kojarzone jest ze wzniosłymi hasłami i treściami, w których niekoniecznie znajdziemy miejsce na luźny styl i nawet lekko humorystyczny charakter. Nic bardziej mylnego – jeśli cała nasza komunikacja opiera się na lekkim tonie – czemu w tej sekcji miałoby być inaczej? Nie musisz też sztywno trzymać się nazw “misja” i “wizja” – tu również możesz poeksperymentować.

Zespół

Klienci lubią wiedzieć z kim będą pracować, kto przygotuje dla nich ofertę lub kto będzie ich reprezentować w codziennych działaniach. Warto więc przedstawić twój zespół. Dopasuj jego prezentację do stylu twojej komunikacji. Jeśli jesteście niewielką firmą skupiającą młodych ludzi, lubiących pracować np. na kanapie czy na hamaku – pokaż to. Nie udawajcie kogoś, kim nie jesteście – klient prędzej czy później to zweryfikuje.

digital-marmalade

Zespół Digital Marmalade – po kliknięciu w dane zdjęcie, widzimy szczegółowe informacje o danej osobie, zaprezentowane w zabawny sposób.

Sposobów na zaprezentowanie zespołu jest wiele – oprócz krótkich opisów i zdjęć możesz wykorzystać gify, video, infografikę lub poeksperymentować z formą. Zrób to tak, aby jak najlepiej oddać charakter waszej firmy i emocje, jakie towarzyszą wam na co dzień.

thenerdery-o nas

Na stronie The Nerdery, po kliknięciu w miniaturę zdjęcia, widzimy pełny profil członka zespołu. Możemy też wybrać jedną z kategorii – wówczas podświetlone zostają zdjęcia pracowników, zajmujących się daną dziedziną. Na samej podstronie przedstawiającej zespół można spędzić naprawdę sporo czasu – to nie tylko możliwość poznania osób pracujących w firmie, ale też całkiem dobra zabawa.

nerdery2

Cytowane wypowiedzi zadowolonych klientów

Ludzie często opierają swoje decyzje zakupowe na opiniach innych osób. Wypowiedzi zadowolonych klientów mogą więc poprawić odbiór twojej firmy w oczach potencjalnych klientów. Pamiętaj jednak, aby wypowiedzi te były wiarygodne – powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem, warto też dodać zdjęcie cytowanej osoby lub np. logo firmy, która wystawiła ci rekomendacje. A może dodasz krótkie video z wypowiedziami klientów?

Zadbaj też o różnorodność cytowanych wypowiedzi – jeśli wszystkie pochodzą od członków jednej firmy lub od kilku firm, z którymi współdzielisz biuro, nie oczekuj zbyt dobrych efektów. Nikt nie lubi być oszukiwany, a internauci są coraz bardziej czujni i wrażliwi na stosowanie takich sztuczek.

Czy posiadanie strony “O nas” ma duże znaczenie?

Strona “O nas” jest dobrym miejscem na przedstawienie firmy, jej produktów czy usług w taki sposób, aby dla odbiorcy było jasne czym się zajmujesz. Wiele zależy też od rodzaju oferowanych usług czy samej budowy strony www. Nie każdy rodzaj prowadzonej działalności i nie każda strona wymagają posiadania pełnej strony “O nas”, z misją, wizją, opisem mocnych stron, przedstawieniem zespołu, opisem projektów itp.

Potencjalny klient, odwiedzający twoją stronę musi dowiedzieć się jak działasz, jakie masz doświadczenie, jakie realizacje możesz dla niego przygotować – musi po prostu znaleźć odpowiedzi na pytania “Dlaczego właśnie ta firma pomoże mi osiągnąć sukces?”, “Czy ich działania pozytywnie wpłyną na rozwój mojego biznesu?”. Jeśli nie znajdzie odpowiedzi oraz nie otrzyma jasnego przekazu, pokazującego twoje dokonania, prawdopodobnie opuści twoją stronę i już nigdy na nią nie wróci.

Z wykształcenia dziennikarka z zacięciem PR-owym, z zamiłowania copywriterka, od kilku lat związana z marketingiem internetowym. Psujo-naprawiacz, lubi gify i hashtagi, nie wyobraża sobie życia bez czekolady, która zawsze smakuje najlepiej i bez internetu, w którym zawsze błądzi i dociera w zakamarki, o których inni nie mają pojęcia. W wolnej chwili uwielbia ćwiczyć, chodzić po górach i bić rekordy w grach logicznych i zręcznościowych.