Blog - Słowni ludzie piszą o content marketingu -

16. 12

7 najczęściej popełnianych błędów przez początkujących content marketingowców

Content marketing przynosi doskonałe efekty, pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy się do prowadzonych działań. Nawet najlepszym zdarza się popełniać błędy, szczególnie na początku.

Nauka na błędach jest jednym z najlepszych sposobów na rozwijanie swoich umiejętności i osiąganie lepszych efektów w przyszłości. Jakie grzechy popełniają twórcy treści, szczególnie na początku swojej kariery?

1. Nazywanie content marketingu reklamą (i odwrotnie)

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest utożsamianie reklamy z content marketingiem. Nie chodzi o to, aby nie mówić o swoim produkcie, usłudze czy marce, jednak wiele marek tworzy treści, które aż kipią od sprzedażowych haseł. Content powinien nieść wartość dla użytkownika, nie może to być nachalna sprzedaż. Podziel się więc swoimi doświadczeniami, wynikami badań czy chociażby nietypowymi pomysłami na wykorzystanie danego produktu.

Często też, szczególnie początkujące osoby, postrzegają content marketing jako chwilową kampanię, a nie prowadzenie długotrwałych działań. Wspominaliśmy już nie raz, że content marketing to nie wyścig, lecz maraton. Jeśli myślisz o nim poważnie, nie możesz dokładnie określić początku i zakończenia prowadzonej kampanii. To wymaga czasu, nierzadko cierpliwości, ale – jeśli działania prowadzone są prawidłowo – wyniki ci to zrekompensują. Stworzenie treści to jedno, trzeba jeszcze zająć się ich dystrybucją, promowaniem, a czasem ulepszeniem, czy chociażby recyklingiem. Wypuszczając na rynek nowy produkt, trudno już po kilku tygodniach jednoznacznie ocenić czy jest to opłacalne, czemu więc w przypadku content marketingu miałoby być inaczej?

2. Brak celu i strategii

Osoby rozpoczynające przygodę z content marketingiem rzadko mają opracowaną strategię, odpowiadającą konkretnemu celowi. Ba, często też nie potrafią sprecyzować, jakie cele chcą osiągnąć. Nie da się prowadzić skutecznych działań bez dokładnego określenia, co na danym etapie jest najważniejsze. Warto więc jasno i, przede wszystkim, realnie określić jaki cel i w jakim terminie chcemy osiągnąć. Dzięki temu znacznie łatwiej będziemy mogli zmierzyć powodzenie działań i z pewnością nie raz przekonamy się, że na efekty trzeba chwilę poczekać.

Pamiętaj, że content marketing przynosi spektakularne wyniki, ale nie dzieje się to natychmiastowo. Niezbędne jest opracowanie harmonogramu działań i podzielenie pracy na etapy, dzięki czemu łatwiej będzie zmierzyć jej skuteczność w przyszłości.

3. Brak wiedzy o odbiorcach

Jeśli chcesz skutecznie prowadzić swoje działania, niezbędne jest określenie grupy docelowej – kim są twoi odbiorcy, czym się zajmują, jakie mają zainteresowania, co możesz im zaoferować, jakim językiem się posługują (bardziej lub mniej formalnym, biznesowym, młodzieżowym slangiem itp.)?

Content marketing to głównie dostarczanie wartościowych treści, które są użyteczne dla odbiorców. Bez sprecyzowania grupy docelowej, trudno będzie opowiedzieć o marce czy produkcie i dotrzeć z nią do świadomości odbiorców, którzy (teoretycznie) byliby zainteresowani tym, co masz do zaoferowania.

4. Zbyt wygórowane oczekiwania

Dzięki content marketingowi możesz zwiększyć ruch na stronie, liczbę wygenerowanych leadów, a nawet sprzedaż, jednak najlepsze wyniki osiągniesz dzięki dodatkowej promocji tych treści. Stworzenie nawet najlepszego contentu to tylko część działań, które zapewnią sukces. Poza tym, ważne jest sprecyzowanie grupy docelowej, zbadanie rynku, analizowanie i mierzenie wyników. Nie zapominaj, że promocja contentu wymaga równie dobrej strategii jak jego tworzenie.

5. Robienie wszystkiego naraz

Zakładanie profili we wszystkich możliwych kanałach społecznościowych, regularne publikowanie w każdym z nich jednocześnie, dodatkowo umieszczanie wpisów na blogu i w mediach branżowych… Brzmi świetnie, ale skupianie się na takich działaniach, gdy dopiero rozpoczynamy przygodę z content marketingiem może zakończyć się niepowodzeniem. Albo po prostu zmęczeniem.

Na początku wybierz jeden, dwa kanały, na których będziesz zamieszczać wartościowe materiały. Niech to będzie np. blog i jeden z serwisów społecznościowych. Skup się na merytoryce, zadbaj o wysoką jakość wpisów, zajmij się ich dystrybucją. Im częściej będziesz tworzyć treści, tym większą nabierzesz wprawę i z czasem będziesz mógł z powodzeniem rozszerzyć działania o kolejny kanał publikacji. Mierz siły na zamiary.

6. Brak dystrybucji contentu

To jeden z błędów popełnianych nawet przez doświadczonych twórców treści. Nie jest tajemnicą, że nawet najlepsze treści bez odpowiedniej promocji znikną w otchłaniach internetu i nie trafią nawet do jednej osoby. Jeśli zależy ci na skutecznym prowadzeniu działań, dystrybucja powinna być dla ciebie tak ważna, jak samo tworzenie treści. Jak promować content? Sprawdź!

7. Poddawanie się zbyt szybko

Tak, to też jest błąd. Jak już wspominałam, efekty content marketingu nie są natychmiastowe. Są to działania długotrwałe i jak najbardziej opłacalne, ale na efekty trochę trzeba poczekać. Wiele osób zniechęca się nawet już po pierwszej próbie publikowania w internecie. Nie od razu Kraków zbudowano, więc podwijamy rękawy i do dzieła!

Jak zacząć?

Jesteś początkujący? Popełniłeś kilka z powyższych błędów? Spokojnie, każdy kiedyś zaczynał i nie raz zdarzyło mu się potknąć. Uczenie się na własnych błędach jest skuteczną lekcją, jednak kilku z nich z pewnością można uniknąć, pamiętając o kilku sprawdzonych rozwiązaniach.

Nie bój się pytać.

Nie jesteś czegoś pewien, zastanawiasz się nad wdrożeniem konkretnych działań? Zapytaj bardziej doświadczone osoby, co o tym myślą. Ludzie lubią dzielić się radami, nic ich to nie kosztuje (pod warunkiem, że nie zajmujesz im zbyt wiele czasu). Zanim wystartujesz z daną kampanią lub chociażby przed publikacją wpisu na blogu, możesz poprosić innych o opinię. Czasem nawet najlepsze, twoim zdaniem, pomysły wymagają dopracowania.

Czytaj, obserwuj, testuj.

Internet to kopalnia wiedzy, więc korzystaj z niej. Wybierz sobie kilka/kilkanaście źródeł, w których pojawiają się istotne informacje o content marketingu (obserwuj osoby, które zajmują się tym na co dzień) i czytaj, czytaj, czytaj! Nie poświęcaj na to jednak większości swojego czasu, zdobytą wiedzę musisz bowiem sprawdzić w praktyce.

Wyznacz cele.

Określ jasno jaki jest twój cel, co początkowo chcesz osiągnąć. Powinno to być coś, co da się zmierzyć, jak np. zdobycie 100 pierwszych klientów, zapisanie się X osób do newslettera w określonym czasie itp.

Opracuj strategię lub przynajmniej zarys działań i trzymaj się tego, co sobie zaplanowałeś. Mierz wyniki, analizuj zaangażowanie użytkowników i sprawdzaj, co działa najlepiej. Przygotuj się również na to, że strategię czasem trzeba będzie skorygować, szczególnie, gdy nic nie idzie zgodnie z planem. Strategia okazała się sukcesem i wszystko działa jak należy? Powtarzaj, ulepszaj i szukaj nowych rozwiązań!

Określ realnie zakres swoich działań.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś stał się liderem w danej dziedzinie. Najpierw jednak, szczególnie gdy dopiero jesteś na początku drogi, skup się na rzeczach, z którymi na pewno sobie poradzisz. Zacznij od mniejszych rzeczy i wykonuj je w stu procentach. Dzięki zdobytemu doświadczeniu będziesz mógł zwiększać zakres swoich działań. Cierpliwości.

Poznaj swoich odbiorców.

Kim są? Jakie mają potrzeby? W jaki sposób się komunikują? Gdzie możesz ich znaleźć? Dostosuj do nich treści, pojawiaj się w miejscach, w których są najbardziej aktywni, przyciągaj ich uwagę w odpowiednim miejscu i czasie. Zacznij myśleć jak twoja grupa docelowa, poznaj ich zachowania i opowiedz historię tak, aby doprowadzić odpowiednią ścieżką, krok po kroku, do wykonania założonej akcji.

Podsumowując: ucz się na błędach! 🙂

Z wykształcenia dziennikarka z zacięciem PR-owym, z zamiłowania copywriterka, od kilku lat związana z marketingiem internetowym. Psujo-naprawiacz, lubi gify i hashtagi, nie wyobraża sobie życia bez czekolady, która zawsze smakuje najlepiej i bez internetu, w którym zawsze błądzi i dociera w zakamarki, o których inni nie mają pojęcia. W wolnej chwili uwielbia ćwiczyć, chodzić po górach i bić rekordy w grach logicznych i zręcznościowych.