Blog - Słowni ludzie piszą o content marketingu -

29. 02

6 darmowych programów graficznych, które mogą Ci się przydać

Z reguły, słysząc o programach graficznych, w głowach pojawiają nam się nazwy: Photoshop, CorelDraw, Illustrator czy Paint. Szukasz programu, który nic nie kosztuje, ale za jego pomocą można tworzyć profesjonalne grafiki? A może nie jesteś zawodowym grafikiem, ale często zdarza się, że musisz stworzyć jakąś małą grafikę do publikacji w social media lub makietę strony internetowej, albo obrobić zdjęcia?

Na które propozycje warto zwrócić uwagę, szukając darmowej alternatywy dla płatnych programów graficznych? Które z nich najlepiej odpowiadają na konkretne potrzeby?

Poniżej znajdziesz kilka programów graficznych dostępnych za darmo w internecie (legalnie dostępnych 😀 )

GIMP

To program, który pod kątem funkcjonalności jest bardzo zbliżony do Photoshopa i z powodzeniem może go zastępować. Podobnie jak w przypadku programu od Adobe, za pomocą GIMP-a można malować, usuwać tła obrazów (szparowanie),  zmieniać rozmiar czy perspektywę grafiki, wykonywać różne operacje na kolorach, łączyć obrazy poprzez warstwy/maski oraz konwertować różne formaty plików graficznych. Ponadto, jego możliwości można łatwo rozbudować, instalując wiele przydatnych wtyczek.

GIMP

Inkscape

Jeden z klasyków. Wiekowy, ale przy tym najbardziej zaawansowany i rozbudowany, darmowy program do tworzenia grafiki wektorowej. Świetne narzędzie do rozpoczęcia przygody z grafiką wektorową. Interfejs w wyglądzie zbliżony jest do starszych wersji CorelDraw. Absolutine wystarczające rozwiązanie do podstawowych i pół-profesjonalnych zastosowań. Program zgromadził dosyć sporą internetową społeczność, dzięki czemu łatwo jest znaleźć odpowiedzi na pytania i rozwiązania problemów.

Inscape

Photoscape

Jak sama nazwa wskazuje, jest to program do obróbki zdjęć. Jego główna zaletą jest bardzo prosty i przejrzysty interfejs, dzięki czemu praca w nim jest szybka i przyjemna. Photoscape może się też okazać bardzo przydatny fotografom – umożliwia otwieranie i obrabianie plików RAW.

photoscape (photoscape.com)

Nie mógłbym też nie wspomnieć o darmowych programach działających w przeglądarkach. Bez instalowania, możemy odpalić program za każdym razem, kiedy go potrzebujemy, jednocześnie nie zajmując miejsca na swoim dysku.

Photoshop Express

Darmowa, przeglądarkowa wersja Photoshopa od Adobe. Nie łudźcie się jednak – wypada niestety blado w porównaniu ze swoim płatnym bratem. Do użycia mamy tylko podstawowe narzedzia do obróbki zdjęć. Pomimo okrojonych funkcji, ma jednak sporo zalet. Jest zintegrowany z social media, dzięki czemu obrobione zdjęcia można błyskawicznie dodać na Facebooka, Flickra, Photobucket lub Picasę. Otrzymujemy też darmowe 2GB pamięci w cloudzie na albumy, galerie cz biblioteki zdjęć. Photoshop Express radzi sobie świetnie również z wgrywaniem sporych plików, jednocześnie będąc aplikacją bardzo ekonomiczną, jeśli chodzi o transmisję danych.

photoshop-photoshop.com_products_photoshopexpress

Canva

Bardzo sprytna aplikacja pozwalająca na szybkie tworzenie różnego rodzaju grafik, plakatów, ogłoszeń czy po prostu wizytówek. Do dyspozycji otrzymujemy szeroki wybór różnego rodzaju szablonów, od banerów reklamowych po grafiki na Facebooka czy inne social media, dzięki czemu tworzenie estetycznych grafik staje sie bardzo proste i wręcz natychmiastowe.

Pixlr

Edytor zdjęć online – tak nazywają go twórcy. Zasadniczo, pixlr to tak naprawdę dwie aplikacje: Express – prostsza wersja, służąca przede wszystkim do obróbki zdjeć oraz Editor, który funkcjonalnością przypomina nieco Photoshopa. Pixlr jest również dosyć szybki jak na aplikację przeglądarkową – bardzo ułatwia to pracę.

pixlr-pixlr.en.softonic.comweb-apps

Macie jakieś własne, ulubione darmowe narzędzie do tworzenia grafik lub edycji zdjęć? Dajcie znać!