Blog - Słowni ludzie piszą o content marketingu -

17. 03

19 bezpłatnych narzędzi do tworzenia treści wizualnych

Content to nie tylko tekst. Z pewnością nie raz słyszałeś, że obraz wyraża więcej niż tysiąc słów. Współczesny odbiorca znacznie łatwiej konsumuje w internecie treści obrazkowe niż długie teksty – nie bez powodu Instagram ma 300 milionów aktywnych użytkowników. Warto więc od czasu do czasu wzbogacić tekst o dodatkowe zdjęcia, stworzyć infografikę, prezentację czy wideo.

No dobra, łatwo powiedzieć, ale co w sytuacji, gdy nie potrafisz obsługiwać programów graficznych, a na grafika w danym momencie cię po prostu nie stać? Z pomocą jak zwykle przychodzi otchłań internetu z licznymi narzędziami, ułatwiającymi pracę niejednego specjalisty od content marketingu. Które z nich warto wykorzystać w codziennych działaniach?

Prezentacje i infografiki

Prezentacje czy krótkie pokazy slajdów są doskonałym sposobem na zaprezentowanie portfolio, oferty czy instrukcji obsługi twojego nowego produktu. Dostępne aplikacje pozwolą ci na stworzenie ich dosłownie w kilka minut.

1. Haiku Deck

Świetne narzędzie do szybkiego stworzenia przejrzystej prezentacji. Przydatne jest szczególnie, gdy chcemy stworzyć kilka slajdów z niewielką ilością tekstu i dopasowanymi zdjęciami.

haiku

Narzędzie jest bezpłatne – możemy dodać własne grafiki lub skorzystać z dostępnych w aplikacji. Gotową prezentację można z łatwością udostępnić w serwisach społecznościowych, osadzić na stronie lub pobrać jako .pdf czy .ppt. Aplikację można pobrać na iPada lub działać w przeglądarce.

2. Canva

Jest to jedno z najczęściej wybieranych narzędzi do tworzenia grafiki do serwisów społecznościowych. Nie musisz znać wszystkich wymiarów, obowiązujących na poszczególnych platformach (np. Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest). Canva pozwala na wybór szablonu, a reszta zależy już od twojej własnej inwencji.

canvas

Do szablonu można dodać własne grafiki lub skorzystać z dostępnych w aplikacji. Część z nich jest darmowa, ale za większość trzeba zapłacić 1$.

Stworzenie własnej grafiki zajmuje dosłownie kilka minut. Można ją pobrać na dysk w postaci obrazu lub pdf-a wysokiej jakości, a nawet udostępnić w kanałach społecznościowych.

3. Piktochart

Jedno z narzędzi do szybkiego stworzenia infografiki. W bezpłatnej wersji masz do wyboru ponad 4 tys. ikon i kilkanaście gotowych szablonów, które możesz wykorzystać w dowolny sposób. Istnieje też możliwość dodania własnych grafik czy zdjęć, zatem mimo użycia tego samego szablonu, za każdym razem można stworzyć całkowicie inną infografikę.

piktochart

Po zakończonej edycji, grafikę można zapisać jako obraz (w formacie .png/.jpg) lub jako pdf.

4. Infogr.am

Podobnie, jak w poprzedniej aplikacji, mamy możliwość tworzenia infografik z użyciem dostępnych szablonów i ikon. Dodatkowo, możemy też stworzyć wykres lub mapę z wyszczególnieniem danych rejonów. Większość map poszczególnych krajów (np.Polski), dostępna jest jedynie w wersji płatnej.

infogram

Bezpłatne wersje nakładają pewne ograniczenia w wyglądzie infografiki oraz w rodzaju umieszczanych elementów, widoczne jest też na nich logo danej aplikacji. Mimo to, warto czasem skorzystać z gotowych narzędzi.


Edycja zdjęć

Potrzebujesz narzędzia do edycji zdjęć, ale nie masz zaawansowanych umiejętności? Nawet jeśli wiesz jak używać Photoshopa, korzystanie z niego jest dla ciebie zbyt drogie? W sieci znajdziesz wiele edytorów z podobnymi elementami, dzięki czemu z łatwością wprowadzisz zmiany do swoich grafik.

5. PicMonkey

Jednym z takich narzędzi jest PicMonkey, które pozwala nie tylko na drobną edycję grafiki, ale też na skorzystanie ze sporej bazy dodatków, którymi z łatwością wzbogacisz zdjęcia.

picmonkey

6. Pixlr

Narzędzie swoim wyglądem przypomina nieco Photoshopa i z powodzeniem może go zastąpić przy prostej edycji zdjęć. Zawiera właściwie wszystkie niezbędne opcje, jakie powinien posiadać program do ich obróbki.

pixlr

7. BeFunky

Narzędzie pozwala na wczytanie zdjęcia bezpośrednio z dysku lub z Facebooka, Flickra i innych narzędzi internetowych. BeFunky jest łatwy w obsłudze, zawiera wszystkie podstawowe funkcje edytora grafiki, w szybki sposób można też stworzyć kolaż ze zdjęć.

befunky


Cytaty i chmury wyrazów

Równie dobrze sprawdzaja się grafiki z cytatami lub krótkimi tekstami, które świetnie sprawdzają się w serwisach społecznościowych. A może chcesz stworzyć chmurę wyrazów?

8. Wordle

Niezwykle proste w obsłudze narzędzie, pozwalające na stworzenie mini-plakatu z chmurą haseł czy inspirującymi cytatami. Wystarczy wpisać frazy, które chcesz wykorzystać lub wkleić link np. do bloga, z którego zostaną pobrane treści i wygeneruje się widok z dowolnym rozmieszczeniem wybranych przez ciebie treści. Możesz zmieniać kolor tła, wielkość liter czy rodzaj i kolor fontu, a nawet maksymalną liczbę słów na stronie. Gotową grafikę można zapisać w formacie .png.

wordle2

Jeśli tworzysz treści w języku polskim, głównym ograniczeniem jest to, że nie wszystkie fonty obsługują polskie znaki.

9. Tagxedo

Narzędzie pozwala stworzyć chmurę wyrazów nie tylko z dowolnego tekstu, ale też strony internetowej czy np. profilu na Twitterze. Wystarczy wczytać własny tekst lub wkleić link do danej strony, wybrać kształt i kolor naszej chmury i gotowe. Poniżej przykład takiej chmury, stworzonej z zawartości bloga dajemyslowo.com.

tagxedo

10. Quotes cover

Proste narzędzie do stworzenia grafiki z tekstem, którą można śmiało wykorzystać w serwisach społecznościowych. Wystarczy wybrać jeden z cytatów, znajdujących się na stronie lub wpisać własny tekst, następnie określić rodzaj grafiki – np. czy ma mieć formę plakatu, cover photo na FB, G+ lub np. postu na Pintereście. Następnie dostosowujemy kolor tła (można wczytać własne zdjęcie), font, dodatkowe efekty i gotowe.

quotecover


Interaktywne grafiki

11. ThingLink

Interaktywne grafiki, z odnośnikami do poszczególnych stron, mogą dodatkowo zaangażować odbiorców twoich treści. Wystarczy wybrać ikony, które chcesz umieścić na grafice, dodać do nich opis i link i gotowe! W płatnej wersji masz też możliwość wczytania własnych ikon.


Memy i gify

12. RageGenerator

Narzędzie pozwala na stworzenie krótkiego komiksu z użyciem dostępnych memów oraz grafik wczytanych z dysku. Pliki można nieco edytować – zmieniać ich pozycję, wielkość itp.

ragegenerator

13. Imgur

Narzędzie pomoże z łatwością stworzyć memy, które stale cieszą się popularnością w sieci. Wystarczy wybrać tło z obszernej biblioteki lub wczytać swoje własne, dodać tekst i voila! Mem gotowy.

14. QuickMeme

Jak sama nazwa wskazuje, narzędzie pozwala na szybkie tworzenie memów. Podobnie, jak w innych tego typu generatorach – możesz wybrać tło z wielu dostępnych na stronie lub wczytać swoje własne. Dodatkowo, w serwisie dostępna jest lista popularnych czy wyróżnionych memów, co pozwoli na stworzenie memów, które w danej chwili są na topie.

quickmeme

15. GIFPAL

Nie tylko memy stały się ulubionym formatem internautów. Swoją nieustanną popularnością cieszą się też GIF-y, które możesz stworzyć bez zaawansowanych umiejętności. Wystarczy wczytać zdjęcia (najlepiej, gdy układają się w spójną historię), dodać filtry, kolory oraz tekst i kliknąć w „make a gif” i to wszystko. Stworzoną animację możesz zapisać na dysku lub podzielić się nią w serwisach społecznościowych.

Lubisz GIF-y tak jak my? Zajrzyj na naszą gifową tablicę na Pintereście!

 


Animacje i filmy

16. PowToon

Szukasz łatwego sposobu na stworzenie zabawnej animacji, prezentujacej twój produkt? A może chcesz przygotować animowaną prezentację czy nawet infografikę? PowToon pozwala na stworzenie krótkiego filmu z ciekawymi grafikami, “wjeżdżającymi” napisami i żywiołową muzyką, bez zaawansowanych umiejętności montowania filmów. To bardzo łatwy sposób na opowiedzenie historii i stworzenie animacji, opartej na filmikach zrobionych we flashu.

W wersji bezpłatnej stworzona animacja będzie obrandowana logo aplikacji, ale jeśli wykorzystujesz ją tylko na własne potrzeby, nie powinno to stanowić większego problemu.
Poniżej przykładowa animacja, zrobiona w PowToon:

 

17. WeVideo

Prosty film, również z poziomu przeglądarki internetowej, możesz zrobić za pomocą WeVideo. Narzędzie pozwala na zmontowanie filmu również ze zdjęć. Wystarczy wgrać z dysku, z Instagrama lub z chmury pliki, z których chcesz zmontować video, następnie przeciągasz wybrane pliki na oś filmu. Wszystkie elementy można edytować, przycinać, dodać tekst, dźwięk – wszystko, co jest potrzebne, by stworzyć interesującą historię.

Bezpłatna wersja pozwala na stworzenie maksymalnie 5-minut wideo miesięcznie.

18. Slidely

Narzędzie pozwala na stworzenie czegoś w rodzaju pokazu slajdów, z użyciem zdjęć (lub video), które można wczytać z dysku, Instagrama, G+, Facebooka, Flickra, Picasy czy Dropboxa. Slideshow można urozmaicić muzyką (dostępną w serwisie) i tekstem, dzięki czemu powstaje krótka animacja. Wystarczy dosłownie kilka minut na stworzenie np. krótkiej prezentacji twojego nowego projektu.

Slidely pozwala również na utworzenie kolażu czy galerii zdjęć. Aplikacja dostępna jest też na urządzenia mobilne.

19. Screenr

Jeśli natomiast chcesz nagrać screencast z np. z instrukcją obsługi twojej aplikacji – skorzystaj ze Screenr. Narzędzie dostępne jest bezpośrednio z poziomu witryny internetowej, nie ma więc konieczności instalowania oprogramowania na dysku. Można wybrać obszar, który będzie uwzględniony podczas nagrania screencastu. Screenr pozwala na nagranie ścieżki audio, więc z łatwością możesz stworzyć krótki tutorial, bez obszernej wiedzy technicznej.

Jednorazowo możesz stworzyć maksymalnie 5-minutowe nagranie.

*****

W codziennych działaniach przydatne są również narzędzia do szybkiego tworzenia zrzutów ekranu, z możliwością ich edycji i łatwego udostępniania. Zdecydowanie mogę polecić Awesomescreenshot oraz Skitch.

Wiele z tych narzędzi oferuje płatne rozszerzenia, które mogą się przydać, jeśli chcesz wykorzystać dane materiały w szerszych działaniach lub po prostu zależy ci na stworzeniu dobrego contentu, bez widocznego logo innej marki.

Dorzucilibyście jeszcze jakieś przydatne narzędzia do tej listy?

 

Z wykształcenia dziennikarka z zacięciem PR-owym, z zamiłowania copywriterka, od kilku lat związana z marketingiem internetowym. Psujo-naprawiacz, lubi gify i hashtagi, nie wyobraża sobie życia bez czekolady, która zawsze smakuje najlepiej i bez internetu, w którym zawsze błądzi i dociera w zakamarki, o których inni nie mają pojęcia. W wolnej chwili uwielbia ćwiczyć, chodzić po górach i bić rekordy w grach logicznych i zręcznościowych.