10 wskazówek nt. SEO copywritingu

O.

Co się stało?! Jeszcze kilka miesięcy temu byliśmy na pierwszym miejscu, teraz nie ma nas nawet na pierwszej stronie…

Osoby zajmujące się zawodowo pozycjonowaniem z pewnością nie raz słyszały podobne głosy zawodu i wołanie o pomoc ze strony klientów. Dzięki systematycznie zmieniającemu się algorytmowi Google’a oraz rosnącym wymaganiom odbiorców, to co jeszcze niedawno było skuteczne, dziś już się nie sprawdza. Jak produkować treści, które będą pozytywnie odbierane i wypozycjonują stronę firmową? Oto kilka wskazówek.

Beata Twardowska

Gru 20, 2013

1. Pisz dla ludzi

Mamy 2013 rok. Nikt nie chce czytać tekstów, które napisano tylko z myślą o SEO, nawet (a może przede wszystkim) wyszukiwarki. Wszystko wskazuje na to, że Google preferuje naturalne treści, które odpowiadają na konkretne potrzeby odbiorców. Skup się na swojej publiczności, postaw się na ich miejscu, a na pewno uda Ci się stworzyć wartościowy tekst.

2. Nie upychaj słów kluczowych gdzie się da

Wysokie zagęszczenie słów kluczowych, to jeden z największych mitów związanych z SEO. Nie ma żadnych dowodów na to, by Google faworyzował teksty naszpikowane frazami. Ważne, by używać ich adekwatnie do kontekstu, naturalnie. Upychanie słów kluczowych w miejsca dla nich nieprzeznaczone, przyniesie więcej szkód niż pożytku.

3. Stosuj synonimy i odmiany gramatyczne

Google i inne wyszukiwarki używają Ukrytego Indeksowania Semantycznego (LSI), by dopasować wyniki wyszukiwania do oczekiwań osób poszukujących danych treści. Używanie synonimów, słów pokrewnych czy odmian gramatycznych, uatrakcyjnia tekst i sprawia, że jest on postrzegany jako bardziej adekwatny.

4. Użyj znaku „~”, by znaleźć słowa powiązane

Jeżeli dodasz „~” przed słowem kluczowym i zainicjujesz wyszukiwanie, Google pokaże Ci na dole strony szereg słów powiązanych z zapytaniem. Używaj ich naprzemiennie, by zwiększyć atrakcyjność i trafność swojego tekstu.

5. Dostarczaj dogłębnych, wartościowych materiałów

Średnia długość tekstów pojawiających się na pierwszej stronie wyszukiwań wynosi 2 000 słów. Co więcej, dowiedziono, że dogłębne materiały są znacznie częściej udostępniane, niż te przygotowane pobieżnie. Staraj się pisać tak, by docierać do sedna sprawy, rozwiązywać kluczowe problemy i umożliwiać odbiorcom rzeczywisty wgląd w sytuację. Nie pisz jednak długich tekstów tylko po to, by zadowolić wyszukiwarki! Pisz, by podzielić się z publicznością posiadaną wiedzą.

6. Korzystaj z „długiego ogona”

Problem z „najlepszymi” słowami kluczowymi jest taki, że pozycjonowanie na nie jest niezwykle trudne i wymaga ogromnej pracy, a to dlatego, że konkurencja jest spora. Niejednokrotnie istnieje mnóstwo pokrewnych zapytań, na które łatwiej się pozycjonuje. Zamiast „buty sportowe”, spróbuj użyć np. frazy „sportowe buty doskonałe do jazdy na deskorolce”. Zmieniaj, sprawdzaj, a na pewno znajdziesz najlepsze rozwiązanie. Ilość zapytań dla „long tailowych” haseł może być mniejsza, ale jakość ruchu dzięki nim wygenerowana będzie z pewnością wyższa. Trafią do Ciebie ludzie mocno zainteresowani tematem, gotowi do dzielenia się zdobytymi materiałami.

7. Odpowiadaj na pytania potencjalnych klientów

Jeżeli ktoś jest zainteresowany Twoim produktem, a ma odnośnie niego jakieś pytania, zapewne wpisze je w dokładnie takiej samej formie w wyszukiwarkę. Twoim zadaniem jest dostarczenie mu wiarygodnych odpowiedzi, lepszych niż te, które oferuje konkurencja. Jeżeli to zrobisz, przekonasz się, że klient wybierze Ciebie. Ponadto odpowiadanie na pytania jest doskonałym sposobem na korzystanie z wspomnianego wyżej „długiego ogona”.

8. Spraw by dzielono się Twoim contentem

Udostępnianie materiału przez użytkowników generuje najbardziej wartościowy ruch. Dzięki niemu Google postrzega daną treść jako bardziej wartościową. Dziel się swoim contentem. Możesz wykorzystać: fora, blogi, newsletter, Facebooka, Twittera, LinkedIn, Google + etc. Postaraj się dotrzeć do liderów opinii. Strzeż się także przed niedocenianiem niewiarygodnej siły gościnnego blogowania. W ten sposób budujesz autorytet, który przenosi się na Twoją firmę.

9. Zaprzyjaźnij się z Google +

G+ będzie odgrywało coraz większą rolę w pozycjonowaniu. Wielkimi krokami zbliża się także wprowadzenie tzw. Author Ranku, co znaczy że Google zacznie oceniać także autorów. Ranking autora będzie miał wpływ na wyniki wyszukiwania jego treści. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś – stwórz swój profil na G+, oznacz się jako autora określonych materiałów i buduj swój AR. Dzięki Twojemu autorytetowi, wszytko co opublikujesz zyska dodatkową wartość.

10. Nie zapominaj o tytułowych tagach

Title tag jest jednym z pierwszych elementów na jakie zwraca uwagę Google. Warto pamiętać o tym, że właśnie kombinację title tag i meta description zobaczą potencjalni klienci w wynikach wyszukiwania. Zawrzyj w nim słowa kluczowe. Pamiętaj jednak, by brzmiał naturalnie. Skoncentruj się na tym, by zachęcić odbiorcę do „kliknięcia”. Bo przecież o to właśnie chodzi.

Jeżeli zastosujesz się do powyższych dziesięciu wskazówek, z pewnością poprawisz pozycję swojej strony. Umiejętność prawidłowego pisania należy nieustannie doskonalić. A treść dostosowywać do środowiska w jakim funkcjonuje.

Photo by Merakist on Unsplash

Twoja firma musi się komunikować,

ale słowa więzną Ci w gardle? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.